o centralizáciu jej oddelení. Táto centralizácia má za cieľ zjednodušiť, uľahčiť, sprehľadniť a najmä zekonomizovať prevádzku nemocnice, ktorej oddelenia sa nachádzajú na štyroch rôznych miestach. Je to jedna z príčin značného zadĺženia nemocnice. Centralizácia jednotlivých oddelení nemocnice do jedného areálu by priniesla úsporu okolo 40 až 50 pracovných miest v robotníckych kategóriách, pretože momentálne má nemocnica tri vrátnice a na dvoch sú aj telefonisti. Po centralizácii pracovísk by sa dali ušetriť pracovné miesta aj v doprave a najmä by sa ušetrilo na pohonných hmotách, pretože doteraz každú hodinu pendluje sanitka medzi štyrmi miestami - zváža vzorky do laboratórií, preváža pacientov na vyšetrenia, lekárov na konzília. Práve táto koncepcia, ktorej realizácia by sa mala spustiť o rok a pol, bola témou stredajšieho pracovného stretnutia zdravotnícko-sociálnych subjektov okresu so zástupcami miestnej štátnej správy. Okrem toho sa rozoberali aj otázky vysokej miery práceneschopnosti v okrese a vysokej preskripcie liekov, čo vyúsťuje do vysokých nákladov na zdravotníctvo. To je však starý problém, na ktorý sa nenašiel liek ani na poslednom pracovnom stretnutí.
Lenže aj koncepcia zdravotníctva okresu Vranov nad Topľou si vyžiada ďalšie stretnutie zainteresovaných. Zástupcovia okresného úradu neboli príliš nadšení nutnosťou premiestnenia neštátnych ambulancií odborných a obvodných lekárov z terajších priestorov polikliniky do starej polikliniky, čo je klasický bytový dom s dvoj- a trojizbovými bytmi v centre mesta, kde sa momentálne nachádza niekoľko ambulancií a administratíva nemocnice. Práve na tomto sťahovaní sa účastníci pracovného stretnutia nedokázali dohodnúť. „Postoj okresného úradu ku koncepcii zdravotníctva okresu nie je zamietavý. Je to dobré riešenie, ale riešenie neštátnych ambulancií a obvodných lekárov sa mi nezdá veľmi šťastné. Táto problematika sa dotýka aj občanov okresu, pretože obvodné a odborné ambulancie sú aj pre obce okresu. Doteraz sú centralizované v poliklinike, kde je aj väzba na vyšetrovacie zložky a laboratóriá. Ich presťahovanie do spomínanej bytovky by do značnej miery znamenalo komplikáciu pre neštátnych lekárov, ale najmä pre pacientov. Jednak je to dosť vzdialené od náväzných vyšetrovacích zložiek, jednak pri tejto bytovke nie sú parkovacie plochy a najmä myšlienka umiestniť tam 22 neštátnych obvodných a odborných lekárov by skomplikovala poskytovanie zdravotníckych služieb v rámci okresu. Hľadáme iné riešenie, ktoré by aj uľahčilo a zjednodušilo chod nemocnice, ale ani neskomplikovalo fungovanie polikliniky. Predsa je tu otvorený a nedokončený nový doliečovák na Rodinnej oblasti. Je to zdravotnícke zariadenie, ktoré pokojne môže slúžiť aj na tieto účely," uviedol prednosta Okresného úradu vo Vranove nad Topľou Igor Pribula.
Do terajšej polikliniky, kde sa ešte nachádzajú neštátni odborní a obvodní lekári, by sa podľa koncepcie zdravotníctva okresu - v záujme centralizácie chodu NsP vo Vranove nad Topľou - mali presťahovať gynekologické a detské oddelenia. Predtým sa však ešte zainteresovaní musia dohodnúť. „Nemusí to byť definitívne riešenie, že by všetci neštátni lekári, ktorí sú u nás v prenájme, by odišli do budovy starej polikliniky. Ale ja im inú budovu ponúknuť toho času nemôžem. Liečebňa pre dlhodobo chorých je nedostavaná budova, v ktorej sčasti teraz prevádzkujeme doliečovacie oddelenie, pretože v jej pôvodnom objekte máme preloženú časť chirurgie, ktorej priestory rekonštruujeme. Bola to pozastavená investícia v roku 1999 kvôli nedostatku peňazí. Mne by nevadilo, keby tam išli neštátni lekári, len v tom prípade by tam bolo potrebné zase investovať okolo 15 miliónov korún na dokončenie budovy. Okrem toho táto budova je ďalej od nemocnice, ako stará poliklinika," reagovala riaditeľka NsP vo Vranove nad Topľou Beata Pacanová. Problém je asi v tom, že NsP ponúka neštátnym lekárom budovu starej polikliniky v centre mesta za symbolickú korunu, ale do jej opravy by bolo potrebne takisto zainvestovať. Práve kvôli tomu je ponúkaná za symbolickú korunu. Pri zotrvaní neštátnych lekárov v prenájme v terajších priestoroch potreba investícií by odpadla.
Čo však s argumentom, že sa narušia väzby s vyšetrovacími zložkami a laboratóriami v nemocnici? „Nemôže byť predsa problém v tom, že sa narušia väzby s laboratórnymi zložkami, pretože od všetkých ostatných lekárov z celého okresu sa vzorky zvážajú. Povedzte mi, aký môže byť problém zaniesť vzorku o 700 metrov ďalej. Kolegom vadí, že by oni budú musieť zvážať vzorky, ale keď teraz náklady na ich zvážanie znášame my, štátna organizácia, tak to nezaujíma nikoho. Akonáhle by náklady na prevoz vzoriek o 700 metrov mali znášať neštátni lekári, tak už je z toho problém. Každý pri obhajobe svojich osobných záujmov sa vyhovára, že je to v prospech pacienta," povedala B. Pacanová, pričom dodala, že na spoločných rokovaniach navrhovali neštátni lekári aj iniciovanie občianskych aktivít, v prípade vysťahovania z terajších priestorov. „Chápem, že neštátnym lekárom sa to nepáči. Je im u nás dobre. My im však zo zákona nemusíme poskytovať žiadne náhradné priestory, ak ideme niečo rekonštruovať alebo tieto priestory budú slúžiť inému účelu. Chcela som im ale vyjsť v ústrety, pretože ide o zdravotníctvo v okrese, nielen o nemocnicu," uzavrela riaditeľka NsP vo Vranove nad Topľou Beata Pacanová. Hľadanie obojstranne priechodného riešenia preto pokračuje naďalej.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.