v jednotlivých regiónoch. A to fungujúce partnerstvo miestnej samosprávy, podnikateľskej sféry, vysokého školstva, respektíve rozvojových agentúr, tretieho sektora, či štátnej správy. V rámci poznávania ako aj získavania skúseností, zorganizoval Špeciálny prípravný výbor pre štrukturálne fondy na Slovensku v rámci programu Phare, v závere apríla študijnú cestu do Belgicka a Írskej republiky. Hlavným zameraním projektu bol rozvoj partnerstva a jeho podpora v rámci regionálneho rozvoja. Študijnú cestu absolvovali deviati zástupcovia prioritného regiónu Východné Slovensko. Konkrétne, z Prešovského, Košického a Banskobystrického kraja vyberala komisia špeciálneho výboru troch členov z každého kraja. Za Prešovský kraj sa na študijnej ceste okrem iných zúčastnil vedúci odboru regionálneho rozvoja a iných odvetvových vzťahov Krajského úradu v Prešove Štefan Sopko.
Ako povedal, skúsenosti a poznatky, ktoré na tejto ceste získal, sa bude snažiť preniesť k samospráve. Zdôraznil však, že takýto systém, aký úspešne funguje v krajinách ktoré navštívil, bude mať perspektívu len vtedy, ak sa zrealizuje reforma verejnej správy. Prostriedky, ktoré prídu do daného regiónu budú totiž pod verejnou kontrolou. Volení predstavitelia samosprávy budú nútení použiť ich transparentne a budú zároveň nútení volať podnikateľskú obec k zvyšovaniu zamestnanosti. Zároveň budú nútení poskytovať im také podmienky, aké budú podnikatelia pre zvyšovanie zamestnanosti potrebovať.
Dokumentoval na skúsenostiach z oboch krajín, napríklad pri realizácii projektu PLATO vo Flámsku. „Oboznámili sme sa so spôsobom, akým sa vo Flámsku podarilo znížiť nezamestnanosť. Tam sa rozhodli motivovať podnikateľov tým, že im na rok úplne odpustili akékoľvek odvody, či dane ak vytvoria istý počet pracovných miest na dobu neurčitú. Zároveň za istých podmienok štát refundoval mzdy a prostriedky na podporu v nezamestnanosti dával zamestnávateľovi. Tieto výhody pre zamestnávateľa plynuli vtedy, ak zamestnal absolventa školy, teda mladého človeka, aby ten nadobudol pracovné návyky, respektíve aby vedel v praxi využiť vedomosti získané v škole. Tomu však predchádzali spoločné rokovania niekoľkých strán, na ktorých všetci definovali svoje požiadavky a hľadali spoločné riešenia," povedal Š. Sopko.
Aj základom úspešného napredovania Írskej republiky, bolo vybudovanie partnerských vzťahov, aj keď tu zvolili trochu iný postup. Partnerské vzťahy tu začali budovať pred 40 rokmi prostredníctvom štátom dotovanej spoločnosti Shannon Development. Inštitúcia podobná našej Národnej rozvojovej agentúre, účelne využívala štátne dotácie na nákup nehnuteľností - pozemkov a budov. Tieto dnes ponúka na odpredaj na výstavbu Technologických parkov, z ktorých ako akcionár profituje. Získané prostriedky ďalej investuje, čím je zaručený kolobeh návratnosti finančných investícií. „Tento spôsob riešenia zložitých sociálno-ekonomických problémov, ktorých príčinou bola takmer rovnako vysoká nezamestnanosť ako u nás, priniesol svoje ovocie v podobe troj percentnej nezamestnanosti. Za tým je potrebné vidieť predovšetkým výborne fungujúce partnerské vzťahy v jednotlivých regiónoch. Natíska sa otázka, či sme schopní v dnešnej prepolitizovanej dobe sadnúť si za spoločný stôl. Nie ako politickí predstavitelia sledujúci parciálne záujmy príslušných strán, ale ako inštitucionálni predstavitelia zastupujúci všetky zložky vplývajúce na rozvoj spoločnosti. Mám na mysli zástupcov samosprávy, výrobnej sféry, mimovládnych neziskových organizácií a štátnej správy," uzavrel vedúci odboru regionálneho rozvoja a iných odvetvových vzťahov Krajského úradu v Prešove Štefan Sopko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.