Prešov Matúš Murajda, je aj magnetickým mužom? Ako pre náš denník povedal, túto svoju schopnosť zistil náhodne. „Videl som v televízii človeka s týmito schopnosťami a povedal som si: čo ja to nedokážem? Doma som to skúšal a išlo to. Zistil som že to ide."
Predvádzali ste niekde túto svoju schopnosť. Myslím pred rodinou, či známymi?
„Vedia to o mne moji priatelia a známi. Keď sme spolu niekde pri príjemnom posedení, tak to skúšam a nabádam k tomu aj svojich známych. Niektorí to už vyskúšali. Každý má v sebe biomagnetizmus, niekto viac, niekto menej. Keď to trochu potrénuje, tak to nie je problém."
On sám ako povedal, to netrénoval. Stačí mu len trochu sústredenia, zhlboka dýchať a nesmie chýbať príjemná psychická pohoda. Pri veľkom psychickom vypätí a strese, sa mu to nedarí. Naopak, keď je vo vnútornej pohode a uvoľnený, môže na seba „navešať" aj veľké tácne.
Inak Matúš Murajda vyštudoval automatizované systémy riadenia na Vysokej školu ekonomickej v Košiciach. Po jej ukončení začal pracovať vo vtedajšom štátnom podniku Kogutex v Prešove, kde prešiel ekonomickými funkciami od plánovača, cez rozborára, ekonomického námestníka, neskôr ekonomicko-obchodného námestníka a po nežnej revolúcii vyhral konkurz na riaditeľa podniku. Keď bol neskôr tento podnik zaradený do malej privatizácie, stal sa jej likvidátorom, až napokon ostal na voľnej nohe. Stál pri zrode viacerých spoločností, napríklad auditorskej, či investičnej, aby zakotvil pri tom, čo začal - pri výrobe konfekcie.
Vôbec, pozoruhodným v jeho živote je dátum 17. november. V ten deň sa totiž zoznámil so svojou teraz už manželkou. O dva roky neskôr, na deň študentstva, sa konala študentská svadba a so svojou manželkou spoločne kráča životom už 22 rokov. Na našu otázku, ako sa zoznámili odpovedal: „Organizovali sme beh okolo internátu a ja som vtedy povedal, že ten kto vyhrá dostane odo mňa veľký bozk. No a moja manželka pribehla prvá a padla mi rovno do náručia. A odvtedy sme spolu."
Matúš Murajda má doma štyri dcéry a psa - fenku. Vďaka toľkým ženám, ako sa vyjadril, má doma „full service". „Po dvoch dcérach manželka túžila po treťom dieťati. Verila a bola presvedčená, že to bude chlapec. Špeciálne sme sa na to pripravovali, zháňali sme recepty, keď už to tretie dieťa má byť, tak nech je to podľa manželkinho priania," skonštatoval s úsmevom.
Ako povedal, príprava bola natoľko intenzívna, že z toho boli dvojčatá - dcéry. „Počas tehotenstva sme už vedeli, že to budú dvojčatá. Manželka hovorila, že to už by bolo proti všetkým teóriám, štatistike a pravdepodobnosti, keby boli dve dievčatá. Ale máme radosť, všetci sme zdraví, takže je to v poriadku."
Keďže v živote M. Murajdu je toľko žien, nedalo sa nám neopýtať i na ďalšie ženy. Odpoveď znela: „A kedy?"
Každodenný život manažéra vyžaduje plné pracovné nasadenie desať až dvanásť hodín denne. Manželka je síce ekonomická inžinierka, ale zobrala na seba úlohu, vytvárať rodinné zázemie. Akceptuje to, že dvaja nemôžu byť činní. Pre rodinu sú vyhradené víkendy. Každoročne spolu dovolenkujú, najradšej v Taliansku. Nebývajú však ako povedal v žiadnych luxusných hoteloch, ale prenajímajú si apartmány, kde si sami varia. „Žiadne telefonáty. Vyslovene relaxujeme, oddych a prechádzky. Medzi Vianocami a Silvestrom si doprajeme ešte nejakú lyžovačku, a potom ma majú už len cez víkendy."
Okrem spomínaných hospodárskych funkcií, sa M. Murajda dostal aj do politiky. Zatiaľ pôsobí v regionálnych štruktúrach SDKÚ a pôsobí tiež v poradnom zbore ministra hospodárstva. Ako povedal, v politike je len preto, že hospodárstvu na Slovensku je treba pomôcť. „Keď môžem poradiť pri tvorbe zákonov, v príprave nejakých myšlienok, ako zvyšovať zamestnanosť, ako odbúravať administratívne prekážky pri podnikaní - to je moje miesto v politike," povedal.
Dcéry zatiaľ študujú, ale pomaly nenásilne ich vťahuje do sveta konfekcie a módy. Zatiaľ má záujem na tom, aby deti poznali cudzie reči, aby sa vedeli v Európe uplatniť, respektíve aby svojou znalosťou pomohli firme.
Zaujímalo nás, či považuje finančné ohodnotenie za adekvátne vynaloženej práci. „Zmieril som sa so situáciou pripraviť pre generácie, čo po nás prídu, lepšie podmienky. Preto nemôžem používať zdroje na osobnú potrebu. Všetko, čo vyrobíme dávame do nových investícií. Ak chceme niečo dosiahnuť a chceme, aby po nás niečo zostalo, iná forma tu nie je. Tí, ktorí to robia krátkozrako, a chcú v prvom rade uspokojiť osobné potreby, potom rýchlo skončia. My sme prijali filozofiu investovať všetko čo sa zarobí tak, aby tu po nás ostala fabrika, ktorá o niekoľko rokov môže niečo na trhu znamenať."
Dodal, že za celú dobu podnikania preinvestovali 62 miliónov korún, ale s rodinou býva v paneláku na siedmom poschodí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.