októbra klas drobných kvetov. Kde ho nájdete? So skorocelom sa u nás stretávame bežne na lúkách a pastvinách, rastie hojne na trávnikoch, na medziach a úhoroch. Skorocel kopijovitý je prastarou liečivou rastlinou. O jeho hojivých účinkoch vypovedá aj jeho názov. Bývalo spojované s liečením pečene, o čom sa môžeme dočítať napríklad v herbári Jána Černého, kde sa hovorí: "...zapálení jater krotí...". Iný výklad jeho názvu sa spája so schopnosťou rýchleho hojenia rán. Používanie skorocelu ako prostriedku na hojenie rán opísali už antickí autori. V stredoveku sa skorocel používal tiež proti zimnici a kašľu. Bol tiež považovaný za prostriedok, ktorý zastavuje krvácanie, čistí krv, rozpúšťa hlieny, znižuje horúčku a lieči rany.
Hildegarda z Bingenu (1098-1179) odporúča skorocelové semienko na podporu dobrého trávenia. Podľa tvaru listu pripomínajúceho podošvu, vkladali ľudia skorocelové listy do obuvi a verili, že sa im uľaví od bolesti pri dlhej ľou jarných bylinných kúr a používa sa tiež proti bodnutiu hmyzom.
Zber: Skorocel kopijovitý poskytuje listovú drogu, zbierajú sa tiež semená. Listy zbierame v letných mesiacoch, semená dozrievajú postupne v lete a na jeseň.
Obsahové látky: Skorocel obsahuje až 2 % glykosidu aukubínu, flavonidy, enzýmy invertín, emulzín, sliz, pektínové látky, triesloviny, saponiny, horčiny a kyselinu askorbovú. Obsahuje aj minerálne látky, predovšetkým kyselinu kremičitú, soli vápnika a draslíka. Semená majú podobné zloženie, niektoré komponenty sú obsiahnuté vo väčšom množstve.
Vlastnosti: Mucilaginosum, expectorans, antiflogistikum, stomachikum, antiseptikum. Semená sa používajú tiež ako laxans.
Účinky na organizmus: Sliz obsiahnutý v skorocelovej droge blahodárne pôsobí pri zápaloch sliznice hltanu a dutiny ústnej. Saponiny majú pozitívny vplyv na odkašliavanie. Obidve tieto vlastnosti sa využívajú pri liečení zápalu horných dýchacích ciest spojených s dráždivým kašľom. Často sa pre zvýraznenie účinku kombinuje skorocelová droga s podbeľom, feniklom, prvosienkou a tymiánom. Skorocel pôsobí povzbudivo na tvorbu žalúdočných štiav, používa sa pri liečení žalúdočných vredov. Semená majú preháňavý účinok.
Použitie: Jednotlivá dávka na zápar je 1,5 g na šálku vody. Na odvar pre vonkajšie použitie (sedacie kúpele, výplachy a pod.) sa odporúča dávka 1 až 1,5 lyžice drogy na 2 poháre vody.
Pri správnom dávkovaní droga nemá vedľajšie účinky.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.