K zbierke papierových platidiel môžeme zaradiť aj cestovné šeky. Na snímke vidíme šek v hodnote päťsto korún, ktorý vydala Štátna banka
Lórant Kulík
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Československá. Cenina má žltozelenú farbu a bola platná dvanásť mesiacov od vystavenia, čo je zrejmé aj z obrázka. Ak si platidlo pozornejšie všimneme, tak zistíme, že šek bol vystavený v Budapešti a následne preplatený v Malackách. Ďalšou zaujímavosťou je, že proti falšovaniu je chránený priebežnou vodotlačou hviezda v kruhu, tento typ priesvitky sa používal na štátovkách emisie 1953.
Na ďalšom obrázku vidíme ceninu, ktorá bola vydaná v Poľsku. Spĺňala podobnú funkciu ako predchádzajúca, preto o nej podrobnejšie nepíšeme. Aj tento šek je chránený vodotlačou, čo sme si mohli všimnúť aj na predchádzajúcej ukážke. Je jasné, že zbierku si môžeme spestriť aj s takýmito malými kuriozitami. Cestovné šeky sú sami o sebe zaujímavou kapitolou, ku ktorej sa ešte vrátime. Medzi zberateľmi sa vyskytujú dosť ojedinelo, napriek tomu ich hodnota nie je extrémne vysoká. Ak cestovné šeky v zbierke ešte nemáte, pokojne si ich doplňte.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.