vytvárajú polokry rastúce vzpriamene, plazivo alebo previsnuto. Listy sú väčšinou asymetrické. Samčie a samičie kvety vytvárajú spoločné kvetenstvá. Medzi najznámejšie kvitnúce druhy patrí begónia 'Gloire de Lorraine' (lorenka). Rastlina je asi 40 cm vysoká s veľkým množstvom drobných jednoduchých samčích kvetov. Kvitne od novembra do januára vo farbe bielej po tmavo ružovú. Lorenka je previslá a nevytvára hľúzy. Begónia elatior je krížencom juhoamerických druhov. Hľúzu vytvára iba málokedy. Dorastá do výšky 20 40 cm. Kvitne od augusta do októbra v červenej, ružovej, oranžovej, žltej a bielej farbe. Begónia tuberhybrida (begónia hľúznatá) je vhodná pre vonkajšie záhony či výsadbu na balkónoch. Bohato kvitnúca rastlina s plnými kvetmi, poloplnými ale aj prázdnymi kvitne polčas celého leta v červenej, ružovej, oranžovej, žltej a bielej farbe. Begónia schwabenland je hybridná nehľúznatá. Schwabenlandky sú vynikajúcimi izbovými rastlinami, ktoré kvitnú po celý rok. Kvety sú drobnejšie biele, žlté, oranžové, ružové alebo červené.
Nároky:
Teplota v zime vyhovuje teplota okolo 15 °C, v lete 18 °C. Neznáša teploty nad 21 °C. Pre zakorenenie je však potrebná teplota 20 22 °C.
Svetlo dostatok svetla, nie však silné slnko. Ľahko by sa mohli spáliť listy.
Zálievka a výživa v lete begónia potrebuje výdatnú zálievku najlepšie mäkkou vodou. V zime nesmieme rastlinu premočiť, preto ju zalievame o niečo menej. Raz v týždni môžeme orosiť listy. Prihnojujeme raz mesačne.
Substrát humózny, kyprá pôda s kyslou pôdnou reakciou pH 5,0 6,0. Zmes rašeliny, piesku a pareniskovej zeminy.
Množenie: Vegetatívne vrcholovými stonkovými a listovými odrezkami. Begóniu môžeme množiť počas celého roka, najlepšie však na jar a v lete. Semenom výsev na jar podľa druhu.
Pestovanie: Kvitnúcu kríčkovú behóniu semperflorens berieme iba ako letničku.
Poznámka: Begónie sú veľmi náchylné a hubové choroby. Rastlinám preto doprajeme vetrané prostredie. Pozor však na prievam.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.