zahraničných vecí R. Žiakovi. Zatiaľ čo sa vo Washingtone tešil zo zvolenia G. Busha za amerického prezidenta a zúčastnil sa aj jeho inaugurčného plesu, na Slovensku po ňom polícia vyhlásila celoštátne pátranie, keďže čelil obvineniam z trestných činov sabotáže a šírenia poplašnej správy. V polovici februára sa dokonca zúčastnil aj otvorenia Mesiaca slovenskej kultúry v New Yorku, ktoré zhodou okolností osobne otváral premiér Dzurinda...
"Nebral som to ako provokáciu. Nemôžem ani za to, že sa novinári na tej recepcii zhŕkli okolo mňa a nie okolo pána Dzurindu, ktorý ich tam priviezol. Priznám sa, chcel som aj, aby novinári videli, že v USA normálne pôsobím a nemusia ma doma hľadať vyšetrovatelia. S premiérom som sa chcel aj bližšie porozprávať, lebo bol jediný kompetentný, aby mi vysvetlil, čo sa na Slovensku okolo mojej osoby deje. Boli sme možno meter od seba, lenže on o stretnutie nemal záujem. Asi sa bál."
Do USA odišiel tri dni pred vyhlásením celoštátneho pátrania po jeho osobe. Ako tvrdí, do Ameriky sa odišiel zdokonaliť v angličtine a popri tom sa zúčastnil aj predvolebnej kampane republikánskej strany. Odmieta však akúkoľvek spojitosť, že tam bol na školení organizované spravodajskými službami.
"V tejto oblasti už nepôsobím od svojho odchodu z SIS. Bol som u kamarátov vo viacerých mestách a robil som to preto, aby môj pobyt nebol až taký nákladný. Okrem ubytovania som si v postate všetko hradil sám."
Tri dni pred jeho oficiálne oznámeným návratom na Slovensku bolo voči nemu zastavené trestné stíhanie. Podľa R. Žiaka sa tým vraj ukázala pravda, pričom vylučuje akékoľvek "bububu", ktoré za tým malo stáť v rámci nátlaku jeho republikánskych priateľov na slovenskú vládu.
"Nechcel som ich anagažovať do svojich problémov. Možno niektorí aj niečo vedeli, no neviem o tom, žeby mi pomohli."
Nikdy ho vraj nehľadal Interpol, pričom nechápe, odkiaľ sa na verejnosť dostali takéto informácie.
"Asi sú to tie pravidelné Ivorove pondelníčky, ale moji právnici majú všetko už v rukách."
Nevylučuje ani, že šéfa slovenských vyšetrovateľov a ministra vnútra zažaluje, pričom bude od nich žiadať očistenie mena a možno aj finančnú kompenzáciu. Minulý rok zarobil síce hlboko pod pol milióna Sk, ale ako tvrdí, peniaze sa v politike vždy zídu. Nateraz ako tieňový minister zahraničných vecí pripravuje koncepčné materiály...
"Robím to kvôli tomu, aby sme po voľbách vedeli prevziať zodpovednosť za túto krajinu. A je to jedno, či potom budem ministrom zahraničia ja alebo niekto iný. Ale keď dostanem ponuku, nebol by som proti..."
Proti terajšiemu ministrovi nemá nejaké veľké výhrady. Je to veľmi skúsený diplomat a uznávajú ho aj v zahraničí, ale...
"Je na škodu, že sa menej venuje samotnému ministerstvu. Vidieť to najmä pri výbere diplomatov, ktorí majú ísť do zahraničia. Také prehmaty nerobila ani Mečiarova vláda..."
Teraz je zamestnaný v istej malej slovenskej firme, no chce sa vrátiť do centrály HZDS.
"Toto obdobie treba prežiť, potom už bude lepšie. Nielen pre mňa, ale aj ostatných ľudí," dodáva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.