to v príhovore, ktorým otvoril druhý deň medzinárodnej konferencie Európske nové demokracie: líderstvo a zodpovednosť. Súčasne sa vyslovil za nevyhnutnosť zachovania silnej angažovanosti USA v Európe, rozvinutia Európskej bezpečnostnej a obrannej politiky (EBOP) a rozšírenia NATO. Jedným z najväčších ponaučení 20. storočia totiž je, že Európe, ako aj Amerike sa vo vzájomnom spojení darí lepšie a euroatlantická bezpečnosť bude silnejšia a stabilnejšia, ak bude dobre ukotvená na oboch brehoch Atlantiku, zdôraznil.
Európa musí prevziať viac zodpovednosti za svoju vlastnú bezpečnosť, pokračoval premiér. Preto Slovensko a ostatné ašpirantské krajiny podporujú Európsku bezpečnostnú a obrannú politiku. Tá však nesmie byť konkurenciou NATO alebo duplikáciou jeho funkcií, ale mala by posilňovať transatlantickú väzbu a zároveň prevziať na seba väčší diel zodpovednosti za spoločnú bezpečnosť.
Premiér označil za symbolické, že diskusia o budúcnosti Európy sa koná práve v Bratislave, meste, ktoré sa však svojho času nachádzalo na nesprávnej strane železnej opony. V tejto súvislosti Dzurinda ocenil úlohu disidentov zo strednej a východnej Európy, ktorí sa o to celé desaťročia usilovali a mnohí za to zaplatili vysokú cenu.
Rozšírenie NATO o Českú republiku, Maďarsko a Poľsko prinieslo z pohľadu Slovenska väčšiu bezpečnosť a stabilitu do strednej Európy a jeho spolupráca so susedmi nebola nikdy lepšia. "Čím väčšie bude budúce rozšírenie aliancie, tým lepšie pre ašpirantské krajiny, NATO, mier a stabilitu vo svete", zdôraznil premiér Dzurinda.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.