izolovanom mieste. Súd v južnom Japonsku včera rozhodol, že vláda im za strastiplný život v izolácii vyplatí v prepočte takmer 15 miliónov dolárov.
"Som neuveriteľne šťastný", povedal jeden zo žalobcov Mijoji Morimoto (63), ktorý bol nútený niekoľko desaťročí žiť v centre pre chorých na lepru v Tamazenšoen, neďaleko Tokia. So slzami v očiach dodal, že peniaze nie sú dôležité, iba fakt, že vyhral.
Predsedajúci sudca Masaši Sugijama v Kamamote uviedol, že zodpovednosť za politiku izolácie leprou postihnutých občanov a za neschopnosť po celé roky zmeniť ich postavenie nesie zodpovednosť ministerstvo zdravotníctva prinajmenšom do roku 1960, keď už bolo možné liečiť lepru medikamentózne a ambulantne. Podľa Sugijamu izolácia pacientov bola v rozpore s ústavou a súčasne bola porušovaním ich základných ľudských práv.
Pacienti postihnutí leprou, dokonca aj deti od veku sedem rokov, boli nútení opustiť svoje domovy a žiť vo vytvorených centrách. Niektoré z nich už nikdy viac nevideli svoje rodiny. Obyvatelia centier žili pod prísnym dohľadom. Nikto z nich nemohol po celé roky odísť bez povolenia. Niektorí Japonci sa do podobných centier dostali ešte začiatkom 40. rokov a žijú tam dodnes.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.