s komunistickou Kórejskou ľudovodemokratickou republikou (KĽDR) a podporovať snahy o zblíženie oboch kórejských štátov. Posolstvo o podpore Spojených štátov juhokórejskej politike voči KĽDR priniesol do Soulu námestník amerického ministra zahraničných vecí Richard Armitage, ktorý je od utorka na viacdňovej ceste po krajinách Ďalekého východu.
Rokovania s Armitageom boli veľmi dôležité, pretože sme dostali ubezpečenie, že USA obnovia rokovanie s KĽDR a naďalej budú podporovať našu "slnečnú politiku", t.j. politiku optimizmu a priateľstva voči Pchjongjangu, povedal vo štvrtok predstaviteľ juhokórejského ministerstva pre unifikáciu Li Pong-džo.
Toto potvrdenie kontinuity americkej politiky je odkazom pre KĽDR, teraz musíme čakať na odpoveď Severnej Kórey, uviedol Li.
Pchjongjang prejavil ústretovosť minulý týždeň počas návštevy predstaviteľov Európskej únie (EÚ) v KĽDR. Severokórejský vodca Kim Čong-il zástupcom EÚ uviedol, že sa chce stretnúť s juhokórejským prezidentom Kim Te-džungom, ale toto stretnutie bude závisieť od postoja USA. Kim zároveň vyslal USA gesto dobrej vôle tým, že oznámil predĺženie jednostranného moratória na testovanie rakiet s dlhým doletom až do roku 2003.
Pri diskusii za okrúhlym stolom s predstaviteľmi juhokórejského ministerstva obrany Armitage a ďalší americkí diplomati súhlasili, že budú otázky vybudovania NMD konzultovať so svojimi spojencami. Spojené štáty súčasne prisľúbili, že v prípade účinného fungovania protiraketového štítu poskytnú jeho obmedzený variant aj spojeneckým krajinám.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.