svetovej vojny bránili južné hranice bývalej ČSR proti armáde Maďarskej republiky rád. V ťažkých bojoch padlo niekoľko stoviek vojakov českej, ale aj slovenskej národnosti, pričom mier nastal až po uzatvorení prímeria medzi oboma štátmi koncom júna 1919.
V spomienkach si tieto časy dnes oživia aj prezident republiky R. Schuster a predseda Senátu Parlamentu ČR P. Pitthart na čele 40-člennej delegácie spoza našich západných hraníc.V Turni nad Bodvou, Medzeve a Košiciach si uctia pamiatku padlých legionárov.
Ako uviedol český generálny konzul Josefa Byrtus, obe delegácie najprv v Turni nad Bodvou spoločne odhalia novú pamätnú tabuľu zmierenia a tolerancie Slovákov, Maďarov a zároveň znovuodhalia Pamätník československých legionárov. Popoludní v priestroch Slovenského technického múzea otvoria výstavu venovanú histórii československých légií a po jej vernisáži sa uskutočnia bilaterálne rokovania. V rámci nich sa očakáva aj stretnutie ministra obrany J. Stanka s novým rezortným šéfom obrany ČR J. Tvrdíkom, ktorého vymenoval prezident V. Havel do funkcie prednedávnom.
"Zmyslom tohto podujatia je predovšetkým to, aby sme si všetci uvedomili, že nesmieme zabúdať na svoju históriu, Tá sa už prepísať nedá, ale budúcnosť nás čaká taká, akú si ju spoločne vybudujeme," myslí si J. Byrtus.
Turňa je štvrtým miestom na východe republiky, kde sa košickej regionálnej organizácii Českého spolku na Slovensku v spolupráci s generálnym konzulátom ČR za podpory viacerých inštitúcií a sponzorov podarilo zrekonštruovať miesta, na ktorých sú pochovaní československí legionári. Pamätník bol totiž v roku 1939 po rozpade československého štátu poškodený a zbúraný miestnymi obyvateľmi, pre ktorých bol symbolom násilnej čechoslovakizácie obce. Na novom pamätníku zmierenia a tolerancie bude text v slovenčine, maďarčine a češtine.
Ako pripomenul turniansky starosta Ladislav Bartók, chcú svetu ukázať, že aj na takom malom mieste ľudia vedia žiť spolu a vedľa seba.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.