dobývacom priestore bane Bankov a obávajú sa, že v dôsledku zmeny vlastníckych vzťahov prídu o strechu nad hlavou. Ich bývanie je v havarijnom stave, domčeky sú dlhodobo neudržiavané a navyše už tretí rok rodiny žijú bez stáleho prísunu vody. Púšťajú ju im len na jednu hodinu denne.
Aký osud čaká domčeky a najmä ich obyvateľov, na to sme sa opýtali nového spolumajiteľa bane Bankov Pavla Gombíka z Teleservisu Bratislava.
"Naša spoločnosť nadobudla kúpnou zmluvou majetok úpadcu Komag a. s. v konkurze, ktorého súčasťou bolo i 11 rodinných domov na Zvolenskej ulici v Košiciach. O pretrvávajúcich problémoch s pitnou vodou sme vedeli, prekvapil nás ale dezolátny stav, v akom sa tieto domčeky nachádzajú. Na prvý pohľad je zrejmé, že doterajší prenajímatelia, ale ani nájomcovia, nevynaložili ani minimálne úsilie na udržanie ich technického stavu. Dnes možno konštatovať, že skôr ako obava o to, že nájomníci prídu o strechu nad hlavou, je namieste obava, či im strecha nespadne na hlavu," vyhlásil Pavol Gombík.
Podľa znaleckého posudku z roku 1999, ktorý si dal vypracovať ešte správca konkurznej podstaty JUDr. Jozef Vaško, domy vykazujú vysokú, až 80-percentnú mieru opotrebenia, bola zanedbaná údržba, došlo dokonca aj k statickému narušeniu spôsobenému sadaním na poddolovanom území.
Ako zdôraznil P. Gombík, Teleservis s. r. o. nekupovala majetok v konkurze, teda ani rodinné domy zo špekulačných dôvodov, naopak stanú sa súčasťou jej dlhodobých aktivít. "Sú nám dostatočne známe práva nájomcov a mienime ich v súlade so zákonom rešpektovať. Nemôžeme však pripustiť, aby poškodzovali naše vlastnícke práva. Po dôslednom preskúmaní technického stavu domov prijmeme opatrenia na odstránenie zistených závad a navrhneme nájomcom podmienky ďalšieho užívania týchto domov," dodal P. Gombík.
Možnosti, kedy je možné dať výpoveď z nájmu, veľmi striktne a prísne určuje zákon. Jednak sa tak môže stať až po predchádzajúcom rozhodnutí súdu, navyše zákon aj určuje formy bytových náhrad, ktoré musí vlastník nájomcovi poskytnúť. Nikto teda nemôže byť vysťahovaný bez toho, aby mu nebola ponúknutá adekvátna bytová náhrada. Odpredaj domov neprichádza do úvahy, pretože sa nachádzajú v dobývacom priestore, kde boli postavené ako pohotovostné služobné byty. Aj v budúcnosti budú slúžiť na ubytovanie zamestnancov.
Ako povedal spolumajiteľ bane, nevyhnutné je vytvoriť rezervné fondy opráv, z ktorých by sa tiež vykrývali investičné akcie súvisiace s nevyhnutnými rekonštrukciami, čo v praxi znamená, že nájomníkom bude zvýšené nájomné. Doposiaľ mesačne platili 1200 až 1500 korún. Pavol Gombík zdôraznil, že zvýšenie nájmu nebude nijak dramatické.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.