svojich hostí - šéfchirurga Univerzitnej nemocnice v Innsbrucku Ernsta Bodnera a primára intenzívnej všeobecnej a chirurgickej starostlivosti Waltera Hasibedera počas návštevy Košíc slovenský prezident Rudolf Schuster. Aj takto sa spomínaným innsbruckým chirurgom chcela hlava nášho štátu zavďačiť za to, že mu v lete minulého roku za dramatických okolností zachránili život. So 42-ročným profesorom W. Hasibederom sme sa porozprávali pred jeho odchodom z Košíc.
S "prezidentským" párom sa vám v tenisovej štvorhre podarilo na Aničke uhrať remízu. Čo vám nevyhovoval povrch?
- Už predtým sme sa dohodli na štvorhre, a keďže sme mali dobré počasie, hrali sme na antuke. Osobne preferujem skôr taký "kobercový" povrch v hale. Ani proti antuke nič nemám, hoci radšej hrám na tvrdších povrchoch. V podstate by mi nerobilo problémy, ani keby sme hrali na piesku... Zohrali sme veľmi ťažký boj, no na výsledku 1:1 sme sa dopredu nedohodli.
Považujete sa za dobrého hráča?
- No, tenis hrám už veľmi dlhý čas, takže... Začal som v šiestich rokoch, avšak momentálne nemám veľa času chodiť trénovať.
Ako sa s odstupom času pozeráte na udalosti z konca júna a začiatku júla 2000, keď prezident zápasil aj vo vašej innsbruckej nemocnici o svoje prežitie?
- V prvom rade musím povedať, že som veľmi šťastný z toho ako sa prezidentovi podarilo vyzdravieť.
Verili ste vtedy, že sa mu z tažkej choroby podarí dostať?
- Priznám sa, na úplnom začiatku veľmi nie. Avšak keď som zistili, že existuje aspoň maličká šanca zachrániť ho, uverili sme tomu. Robili sme všetko pre to, aby sme využili akúkoľvek šancu na jeho uzdravenie. Teraz sa mi ani nechce veriť, v akej dobrej kondícii nás sprevádzal po Slovensku.
Akým dojmom na vás slovenský prezident zapôsobil?
- Počas našej návštevy som s ním mal možnosť bližšie hovoriť a spoznať ho. Je to veľmi inteligentný človek s veľkými víziami. Myslím si, že máte skvelého prezidenta.
Počas návštevy Košíc vám prezident skladal najrôznejšie poklony. Predpokladáme, že musel byť asi veľmi spokojný s tým, akú prácu ste preňho urobili...
- Asi áno. Myslím si, že bol spokojný a veľmi šťastný, čo nám aj dával najavo.
Bola to pre vás veľká zodpovednosť operovať slovenského prezidenta? Predsa len, od vášho lekárskeho umenia záviselo zdravie hlavy štátu.
- Som profesionál a nemyslím na to, koho operujem. Vôbec sa nestarám, kde pracuje hocikto z mojich pacientov. Každý človek má na našej klinike právo na takú istú starostlivosť, nech robí čokoľvek. Máme jednu obrovskú výhodu a to je skvele vybavené oddelenie intenzívnej lekárskej starostlivosti. Nenájdete mnoho krajín, kde je špeciálne oddelenie práve pre takéto prípady. Navyše to už dohromady robíme niekoľko rokov, takže v náš prospech hrajú aj nezanedbateľné skúsenosti.
Predsa len, o záchranu života prezidenta sa postarali aj slovenskí lekári. Na nich však pán prezident s rodinou akoby zabúdal a žiadneho z nich nepozvala jeho dcéra ani na krst knihy.
- Ingrid Schusterová bola taktiež v Innsbrucku a zúčastňovala sa na našej práci. Zaujímala sa o spôsob liečby prezidenta a oboznamovali sme ju s každým nasledujúcim krokom. Preto mám pocit, že má omnoho viac vedomostí, čo sa dialo v Innsbrucku, než to bolo u vás. Mám informácie, že niektorí slovenskí lekári jej nepovedali všetko, čo chcela počuť ohľadom liečby vášho pána prezidenta...
Myslíte si, že slovenskí lekári urobili pre jeho záchranu všetko?
- To mi neprislúcha hodnotiť. Treba sa na to pozrieť aj z pohľadu, že v podstate nikde v Európe nie sú určené jasné pravidlá, ako sa má v podobných prípadoch postupovať. Taktiež nikto nevie, ako dlho sa majú lekári pre prácu na takýchto oddeleniach pripravovať a aké skúšky by z toho mali urobiť. Napríklad u nás v Rakúsku musíte mať najskôr minimálne dvojročný tréning, aby ste sa mohli stať špecialistom a pracovať v tomto odbore. Význam jednotiek intenzívnej starostlivosti v súčasnosti vzrastá, a preto verím, že sa čo najskôr prijmú spoločné pravidlá platné pre celú Európu. Pokiaľ niečo také nebude určené, ťažko budem hovoriť, že ten urobil dobrú robotu a iný zas nie. Ak nie je lekár dostatočne skúsený a trénovaný, bude síce robiť všetko, čo je v jeho silách, no nemusí to stačiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.