údajnému tunelovaniu malo dôjsť potom, ako došlo k roztržke medzi majiteľom firmy a jej konateľom Zdenkom Karaščákom. Dôvodom boli závažné účtovné nezrovnalosti, konkrétne fiktívne faktúry na neuskutočnené služby a práce.
Po objavení týchto skutočností rozhodol konateľ firmy o presťahovaní strojov a technológie do nových výrobných priestorov o niekoľko kilometrov ďalej. Zdenko Karaščák o tom rozhodol 25. augusta 2000. Podľa informácie H. Soenena to bolo len 15 minút po odchode belgických inžinierov z firmy. Šéf výroby firmy Bander Jozef Sedláček to komentoval slovami: "Pán Karaščák dal 25. augusta v piatok príkaz odpojiť všetky stroje a vyviezť ich do budovy bývalej OPP v Snine. Keďže som zhodou okolností prišiel v ten deň do práce po predchádzajúcej hospitalizácii, opýtal som sa ho, prečo sa to robí. Odpovedal mi, že tam sa budú vyrábať drobné dielce a montáž sa bude robiť v priestoroch firmy Bander. Takto mi odpovedal pred viacerými svedkami. Prezentoval to ako dohodu medzi pánom Soenenom a ním." Zároveň Sedláček dodal, že mali zákaz o čomkoľvek informovať Belgičanov, keďže ako odpoveď Z. Karaščák ponúkol nespokojným zamestnancom trojmesačné odstupné a odchod z firmy.
Mimochodom, v budove, kde sa presťahovalo zariadenie, sídli dnes firma Atrium, s. r. o., Snina, ktorej jedinou spoločníčkou a štatutárnou zástupkyňou je manželka Z. Karaščáka Adriána Karaščáková. Po rozdelení firmy prešla na prehováranie Z. Karaščáka aj časť zamestnancov do firmy Atrium. Z. Karaščák informoval zamestnancov o tom, že H. Soenen ruší výrobu v Snine, a že on je schopný poskytnúť im zamestnanie. Zameral sa na strojné profesie. J. Sedláček dodal, že deviati zamestnanci sa už vrátili späť do firmy Bander.
Majiteľ firmy H. Soenen predložil novinárom kópiu kúpnej zmluvy o predaji hnuteľnej veci (strojov), ktoré patrili firme Bander (má na to dokumenty). Tieto stroje, ktoré, ako povedal Soenen, ohodnotil súdny znalec na viac ako dva milióny, predal Z. Karaščák za 8 340 korún. Pre úplnosť dodávame, že v januári Z. Karaščák pre náš denník uviedol, že medzi ním a pánom Soenenom jestvovala ústna dohoda o tom, že sa stanú spolumajiteľmi firmy. Uviedol tiež, že časť strojov bola jeho. Tieto informácie H. Soenen kategoricky poprel, keďže ako povedal, vo všetkých krajinách, kde pôsobia jeho firmy, je on ich stopercentným vlastníkom. Túto zásadu nemienil porušiť ani na Slovensku. Všetok majetok, vrátane všetkých strojov a zariadení, je teda jeho vlastníctvom. Z. Karaščák bol len konateľom firmy Bander.
Napokon uviedol, že po zistení účtovných nedostatkov 14. augusta 2000 poslal pán Karaščák H. Soenenovi fax (jeho kópiu ponúkol novinárom), v ktorom žiadal od 1. septembra plat 120-tisíc korún čistého, ďalej podmienil odchod svojho syna Róberta z firmy k dátumu 1. september a napokon uviedol, že nechce viac spolupracovať s dcérou pána Soenena Evelien. K tomu ešte H. Soenen pre náš denník povedal, že mesačne mal Z. Karaščák čistý príjem 35-tisíc korún na Slovensku a 15-tisíc v Belgicku, jeho manželka a syn zarábali tiež po 15-tisíc korún čistého. Navyše mali k dispozícii firemné autá a každý rok na náklady firmy dovolenku v Španielsku.
Právny stav vecí prezentoval právny zástupca Jozef Pirkovský takto: "Podnet pre podozrenie zo spáchania trestných činov voči konkrétnym osobám bol podaný na príslušnú prokuratúru a orgány činné v trestnom konaní v októbri 2000. Vec je v štádiu preverovania, zaoberá sa ňou Okresný úrad, odbor vyšetrovania Policajného zboru v Humennom. Doposiaľ vec nie je uzavretá. V rovine súdnej bol podaný návrh na vydanie presne špecifikovaných vecí. O súdnej žalobe rozhoduje Okresný súd v Humennom. Dňa 19. januára 2001 vydal predbežné opatrenie, ktoré dočasne upravuje vzťahy účastníkov k veciam, ktoré sú predmetom žaloby o vydanie. Takisto doposiaľ nebolo vydané právoplatné rozhodnutie. O predbežnom opatrení má súd rozhodnúť do 30 dní. Voči tomuto rozhodnutiu je prípustný opravný prostriedok. Druhá strana ho využila, podala odvolanie a doposiaľ Krajský súd v Prešove o odvolaní proti rozhodnutiu o predbežnom opatrení nerozhodol."
Na záver dodávame, že od februára firma Bander obnovila svoju činnosť, avšak z dôvodu chýbajúcej technológie, v obmedzenom meradle. Momentálne zamestnáva 22 ľudí a od pondelka prijme ďalších šiestich zamestnancov. Celková škoda, ktorú firme spôsobilo "presťahovanie" technológie predstavuje podľa slov H. Soenena 42 miliónov korún. O tom, že nemieni zatvoriť prevádzku, svedčí i ďalší fakt, že sa pripravuje výstavba novej montážnej haly v Snine.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.