efektívne využívanie finančných prostriedkov pri transformácii ozbrojených síl. Jediný rozdiel je azda v tom, že česká armáda už patrí do NATO, zatiaľ čo Armáde Slovenskej republiky sa to podarí najskôr za 2,5 roka.
Podľa nášho ministra Jozefa Stanka cítime na každom kroku podporu našich západných susedov pri smerovaní do NATO, o čom svedčí aj piatkový prejav českého prezidenta Václava Havla v prejave na konferencii Európske nové demokracie. Ako sa po návšteve Vojenskej leteckej akadémie (VLA) generála Milana Rastislava Štefánika v Košiciach zhodol J. Stank a jeho český náprotivok Jaroslav Tvrdík, obe armády majú spoločné problémy pri reforme ozbrojených síl a riešia ich v zásade rovnakými spôsobmi.
Obaja ministri potvrdili, že majú záujem na vzájomnom využívaní vzdelávacích kapacít. Tým chcú odstrániť zbytočnú duplicitu a zároveň maximálne využívať špecializované renomované zariadenia, akým je podľa oboch šéfov armád aj košická letecká akadémia. Pri tejto príležitosti sa český minister obrany nechal počuť, že práve VLA by mohla od školského roku 2002/03 vzdelávať a školiť pilotov vojenského letectva pre Armádu ČR. Touto problematikou sa budú už tento piatok zaoberať aj náčelníci generálnych štábov, pričom expertná komisia následne na to pripraví kompletný program vzájomného využívania vzdelávacích kapacít oboch armád. V prospech takéhoto riešenia, ktoré by výrazne zvýšilo šance školy na jej ďalšiu existenciu, hovorí najmä kvalitné prístrojové vybavenie, spoločná minulosť a rovnaké technické vybavenie letectiev v oboch krajinách a schopnosť realizovať celú výučbu v anglickom jazyku.
"Najväčší dojem na mňa jednoznačne urobila skutočnosť, že VLA je schopná zabezpečiť vyučovanie všetkých študentov v angličtine. Vzhľadom k tomu, že aj vaša krajina smeruje do NATO, považujem to za obrovské plus. Hneď po návrate domov si dám preveriť, či sú niečoho podobného schopné aj naše vysoké školy, no silno o tom pochybujem," pochválil úroveň výučby vo VLA český minister obrany.
Ako na záver svorne skonštatovali ministri, spolupráca oboch armád by odteraz mala konečne prejsť od kvantitatívnej do vyššej kvalitatívnej úrovne. Veľa však bude závisieť aj od poskytnutých zdrojov zo štátneho rozpočtu, pričom sa J. Stank posťažoval, že navrhované financie pre armádu na rok 2002 sú absolútne nedostatočné.
"Ak chceme pokračovať v prístupovom procese do NATO, budeme potrebovať aspoň 1,89 percenta z HDP, čo je napokon zakotvené aj v prijatom uznesené vlády. Preto dosť dobre nechápem, prečo nám chcú znížiť už i tak nie práve postačujúci rozpočet," uzavrel J. Stank.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.