(NMD), avšak tiež vyjadrila potrebu prerokovania ďalších otázok kontroly zbrojenia, akou je aj všeobecný zákaz jadrových skúšok.
Austrálsky minister zahraničných vecí Alexander Downer po stretnutí s tajomníkom amerického ministerstva zahraničných vecí Jamesom Kellym v Adelaide tiež prisľúbil, že monitorovacie zariadenie Pine Gap v Alice Springs bolo a ostane k dispozícii Spojeným štátom.
Downer rozumie, prečo chcú USA vytvoriť systém NMD, pričom pochválil Washington za prediskutovanie plánu so spojencami i oponentmi. Tiež si myslí, že NMD bude napredovať aj napriek pochybnostiam krajín ako Rusko, Čína, Nemecko či Francúzsko.
Začatie globálnych rozhovorov o NMD Spojenými štátmi poskytlo možnosť vyzvať Washington na schválenie zákazu jadrových skúšok a pokúsiť sa o pokrok v záležitosti štiepnych látok a biologických zbraní, uviedol ďalej austrálsky minister zahraničných vecí. USA nevykonali nukleárne testy od roku 1992, avšak americký Senát odmietol ratifikovať dohodu o ich zákaze.
V súvislosti s otázkou jadrových zbraní austrálska vláda zverejnila archívnu správu o tom, že austrálsky a novozélandský vojenský personál zapojený do nukleárnych testov pred 45 rokmi ožiarila nadmerná dávka radiácie.
Autor: Sydney/Canberra (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.