kreslá, vyšetrovacie stoly, lieky a prístroje, konkrétne mamograf, mikroskop i ďalšie. Riaditeľ NsP Marián Petko skonštatoval, že od roku 1992, kedy s Asociáciou solidarity s východnou Európou z Bretónska nadviazali kontakt, pomáhajú Bardejovu pravidelne. "Nosia lieky a špeciálny zdravotnícky materiál," skonštatoval.
Osobitne vyzdvihol rok 1996, keď bardejovskej NsP darovali Fiat - sanitku rýchlej zdravotníckej pomoci. "Keď v októbri 2000 priviezli lieky a matrace proti preležaninám, uvažovali sme, čo by sme nutne potrebovali. Tak sme prišli na mamografický prístroj na vyšetrovanie prsníkov. Dnes mamograf už máme." Následne zdôraznil, že denne by potrebovali desať vyšetrení mamografom, pritom v prešovskej NsP im denne vedeli urobiť mamografom len jedno vyšetrenie. Podľa slov riaditeľa by mamograf po vybavení certifikátu a zaradení do zdravotnej siete mohol byť spustený do prevádzky v septembri. Slúžiť bude nielen Bardejovčankám, ale aj ženám z okresov Svidník a časť okresu Stropkov. "Tiež som vysmiaty, lebo v kamióne je ultrazvuk, ktorý potrebujeme na oddelení intenzívnej starostlivosti."
Marián Petko uviedol, že moderné oddelenie intenzívnej starostlivosti s klimatizáciou budú v bardejovskej NsP otvárať v júni. "Pre kompletné vybavenie oddelenia nám chýbal len ultrazvuk," skonštatoval. V kamióne podľa slov riaditeľa priviezli aj prístroje pre patológiu na diagnostiku. "Behom hodiny pri operáciách nádorov sa budeme teraz môcť rozhodnúť, čo ďalej." Petko dodal, že bardejovská patológia okrem okresov Bardejov, Svidník a Stropkov pracuje aj pre časť okresu Vranov nad Topľou. Na novinársku otázku, v akej finančnej hodnote priviezli Francúzi zo Saint - Pol de Léon humanitárnu pomoc, riaditeľ bardejovskej NsP uviedol, že presne sa to vyčísliť nedá, ale mamograf vyjde asi na 2-3 milióny, ultrazvuk na 3 milióny korún, prístroje pre patológiu na ďalších 2 milióny , lieky sú za milión až dva, a potom je tam ešte špeciálny materiál, ako antidekubitárne podložky na posteľ, z ktorých len jedna stojí okolo 10-tisíc korún a ďalšie.
Na konštatovanie, že vo Francúzsku mamograf museli z používania odpojiť, lebo po štyroch rokoch životnosti ním robené snímky už nechcela poisťovňa preplácať, M. Petko uviedol, že na Slovensku v priemere vyšetrovacie prístroje majú osem rokov. "A nie je raritou, keď sa pracuje na röntgene, ktorý má dvadsať." Na adresu liekov, ktoré Francúzi priviezli, riaditeľ Petko povedal, že sú porovnateľné s našimi. "My neexperimentujeme s pacientmi," poznamenal. Prezidentka Asociácie solidarity s východnou Európou Lily Melenec pozorujúc vykladanie kamióna povedala, že ani oni finančnú hodnotu 20 tonového kamióna nepoznajú, zároveň však zdôraznila, že toto nie je humanitárna pomoc. "Všade inde na Slovensko privážame humanitárnu pomoc, ale pre Bardejovčanov je to pomoc priateľská," skonštatovala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.