úradoch majú svoje dobré i horšie skúsenosti tento návrh uvítali, úradníci ho naopak prijali s nevôľou. Podľa slov prednostu OÚ v Prešove Milana Benča, väčšina odborov a ich pracovníci jednoducho musia pracovať aj v teréne a ako zdôraznil nie je ich tak veľa, ako sa verejnosti možno zdá. "Ja sám som počas výkonu funkcie vybavil len cez počítač minimálne tritisíc stránok, neviem zrátať koľko osobne, cez telefón či v teréne. Len katastrálny a organizačný odbor nemusí absolvovať výjazdy do terénu, ale všetky ostatné, ak majú aplikovať výkon štátnej správy v plnom rozsahu, musia aj vycestovať a prešetriť podnety. Ich absencia môže úrad aj paralyzovať a preto tento nápad môžem len ťažko komentovať. Napokon, už dávno sme prijali tichú dohodu, že starostov, podnikateľov či iné súrne stránky vybavujeme aj mimo stránkové dni. Budem žiadať krajský úrad, aby sa tento návrh netýkal minimálne sociálneho odboru," uviedol včera prednosta Benč.
Reakcie pracovníkov odboru sociálnych vecí (OSV) na OÚ sú ešte ostrejšie. Po zavedení tohto opatrenia do praxe varujú pred neúmerným predlžovaním lehôt a komplikácií pri vybavovaní žiadostí. Vedúca OSV Cecília Kalejová toto podložila konkrétnymi faktami. "V súčasnej dobe sme mimoriadne zaťažení stále sa zvyšujúcim počtom klientov. Vlani sme poskytli sociálnu pomoc 105 978 klientom, vydali 45 968 rozhodnutí a 9922 ďalších písomností, pričom bolo uskutočnených aj 10 136 návštev v domácnostiach. V tomto štvrťroku sme vydali už 12 tisíc rozhodnutí," konštatovala Cecília Kalejová.
Zároveň upozornila, že referenti OSV sú zodpovední aj za správnosť vyplácania jednotlivých dávok sociálnej pomoci na rozdiel od úradov práce, kde túto činnosť vykonávajú ekonomickí pracovníci. Pritom ide o vysoké sumy, mesačne okolo 50 miliónov korún. Na našu otázku, aké povinnosti absolvujú referenti počas nestránkových dní nám vedúca OVS odpovedala: "Ide o rôzne úkony, ktoré úzko súvisia s poskytovaním konkrétnej sociálnej pomoci a musia sa na ne sústrediť. Nejde len o registráciu žiadostí a kompletizáciu spisového materiálu, ale aj o návštevy v rodinách, zisťovanie a overovanie podkladov, zisťovanie účelnosti využívania sociálnej pomoci, vypracovanie rozhodnutí, ich správoplatnenie a podobne. To sú konkrétne výkony, kvôli ktorým žiadame o zachovanie časového priestoru v nestránkových dňoch."
Podobne argumentujú aj pracovníci odboru životného prostredia, živnostenského odboru a ochrany spotrebiteľa, pozemkového, poľnohospodárstva a lesného hospodárstva, ale aj ďalšie. Zhodujú sa najmä v názore, že ich rozhodnutia od kancelárskeho stola a bez preskúmania situácie v teréne, by sa klientom v konečnom dôsledku nemuseli páčiť. Na druhej strane, ani "stránkam" sa často nepáči prístup úradníkov, keď pri vybavovaní jednej záležitosti chodia s rôznymi potvrdeniami na jednotlivé odbory aj niekoľko dní len preto, že nedostanú naraz vyčerpávajúcu informáciu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.