pultoch kníhkupectiev sa objavuje práve v týchto dňoch. Obálku knihy pripravil košický výtvarník Zbyněk Prokop, ktorý študoval v Prahe grafiku. Taktiež nakreslil aj asi stovku vtipných kresieb, ktoré dopĺňajú jednotlivé príbehy. "Barborkino kino je o desaťročnom dievčatku, ktoré dostalo od strýka fiktívny dar. Kameru vytvorenú zo svojich dlaní, cez ktorú si môže vo vlastnej hlave premietať imaginárne filmy. Je to kniha o tom, aká zázračná je ľudská fantázia," povedala nám Jana Bodnárová.
Jej hlavná hrdinka Barborka žije v trojgeneračnej rodine v malebnom mestečku, nie nepodobnom Prešovu, má dve sestry - dvojčatá a dvoch psíkov. "Snažila som sa o súčasný svieži jazyk, trochu drsnejší, ktorý je v kontraste k jemným motívom knihy," skonštatovala autorka Barborkinho kina a dodala, že knižka je rozdelená do dvanástich príbehov, previazaných hlavnými postavami. V knihe sa odohráva napríklad film o černošskej neveste, o strašidelnom obchode, o brušnej tanečnici, o divadle, či o UFO. Knižka je podľa jej autorky určená detskému čitateľovi, zhruba v rozmedzí od siedmich do trinástich rokov.
Barborkino kino je štvrtou knihou Jany Bodnárovej pre deti. Nadviazala ňou na Dievčatko z veže, dnes už vypredanú knihu ocenenú cenou UNESCO a na minulý v minulom roku vydaný titul Malí, väčší, ešte väčší. Dokopy však ide o trinástu knihu tejto agilnej autorky. Jana Bodnárová debutovala v roku 1990 knihou Aféra rozumu, za ktorú dostala cenu Ivana Kraska, jej nateraz poslednou publikáciou v oblasti prózy sú Dve cesty (Slovenský spisovateľ 1999). Okrem toho má na svojom konte tri knihy poézie, niekoľko scenárov filmových a rozhlasových hier, či minimalistické video-performance predstavenie Sme z jednej Zeme, ktoré minulý rok uviedla aj na ženskom festivale Konštrukcia deštrukcie v srbskom Novom sade. Jej najnovšou aktivitou, okrem vydania Barborkinho kina, je divadelná hra Sobotná noc, ktorá vyjde knižne v zborníku bratislavského Divadelného ústavu.
V poslednom období si získali značnú celosvetovú obľúbenosť knihy o Harrym Potterovi od anglickej spisovateľky Rowlingovej. Blýska azda na lepšie časy spisovateľom detskej literatúry? "Myslím, že úspech Harryho Pottera čítanosť kníh detských neovplyvní. Ono je to tak, že keď som bola v Anglicku, tak som v metre nevidela človeka bez nejakej knihy, preto si myslím, že Angličania majú vzťah k čítaniu," skonštatovala Jana Bodnárová a dodala, že aj na Slovensku je stále dosť detských čitateľov. Ako dodala, Harry Potter je sviežo napísaný, využíva svieži jazyk, v knihe dobro vyhráva nad zlom, no "chýba mi tam čosi väčšie, čo nechýba napríklad Exupérymu. Niečo, čo aj keď dieťa nepochopí hneď, v podvedomí mu to ostane".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.