Tí totiž "negazdujú" tak ako pred 50 rokmi naši dedovia, ktorí si pri hospodárení vystačili sami a nepotrebovali veľa investovať. Poľnohospodárske podniky prešovského regióny sa síce aj teraz radia medzi malé a stredné, no peniaze na zabezpečenie svojej činnosti potrebujú.
Lenže finančných prostriedkov niet. Poľnohospodárstvo regiónu je podkapitalizované a tak na preklenutie obdobia do novej úrody potrebujú úvery od bankových inštitúcií. Lenže tie sa k poľnohospodárom chovajú macošsky. "Hovorím tomu bankový rasizmus voči poľnohospodárom," vyjadril sa pre náš denník riaditeľ Šarišskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (ŠPPK) v Prešove Ján Hanudeľ (na obr.) a dodal: "Banky sa zdráhajú poskytnúť úvery aj podnikom, ktoré majú dobré ekonomické zázemie, čo dáva záruku, že budú splácať."
Poľnohospodári vkladali nádej do ozdravovacieho procesu bankového sektoru, čo daňových poplatníkov stálo vyše 100 miliárd korún. Nazdávali sa, že po ozdravení portfólií banky budú ústretovejšie pri poskytovaní úverov za výhodnejších podmienok a že sa najmä urýchli proces ich poskytovania. Mimochodom, v minulosti na rozhodnutie banky bolo treba čakať aj päť mesiacov. Terajšia prax je podobná. Istý výrobný poľnohospodársky podnik prešovského regiónu v marci požiadal banku o 4 - miliónový úver na nákup krmného obilia, ale odpovede sa nedočkal doteraz. Pritom ide o podnik, ktorý počas svojej existencie ešte nezaznamenal koncoročnú ekonomickú stratu. Zaujímavé je, že banka bez väčších problémov v minulom roku poskytla tomuto poľnohospodárskemu podniku úver na kúpu jednej prevádzky po úpadcovi, ale tentokrát sa zdráha poskytnúť úver na prevádzku. Zrejme banka úver na kúpu prevádzky tomuto poľnohospodárskemu podniku poskytla iba preto, aby dostala naspäť svoje peniaze, pretože tento objekt bol u nej založený. Mimochodom, v tomto čase prebieha verejná obchodná súťaž na nákup obilia prostredníctvom Štátneho fondu trhovej regulácie.
Ako ďalší príklad odmietavého správania sa bank voči poľnohospodárom J. Hanudeľ uviedol poľnohospodárske družstvo Svinia, ktoré začiatkom marca požiadalo o úver vo výške dva milióny korún na nákup vysokoteľných jalovíc, ale dostalo zamietavú odpoveď, pričom za posudok musí banke ešte zaplatiť 4 tisíc korún. "V banke toto družstvo dobre poznajú. Vedia, že ide o dlhoročne stabilný podnik, ktorý dosahuje jedny z najlepších ekonomických výsledkov v rastlinnej výrobe v rámci okresu a aj živočíšnu výrobu nemá najhoršiu. Doteraz bolo v úverovej oblasti skoro nulové. Teraz zrekonštruovali kravín, pretože sa chcú špecializovať na výrobu a dodávku mlieka, a potrebovali úver na nákup dobytka," posťažoval sa J. Hanudeľ. Riaditeľ ŠPPK v Prešove východisko vidí už len v prijatí legislatívneho rámca, ktorý by osobitne riešil úverovanie poľnohospodárstva. To je sezónneho charakteru a v určitom čase potrebuje mať k dispozícii zdroje na preklenutie finančne neproduktívnych období.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.