Bratislava Takmer polovica peňazí, ktoré obyvatelia Slovenska zarobia, ide na dane, poplatky a odvody. Výraznejšie zlepšenie sa nečrtá ministerka
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
financií Brigita Schmögnerová úvahy o znižovaní daní odmieta. Má obavy, že po znížení daňového zaťaženia by nastal veľký výpadok peňazí a štátny rozpočet by mal problémy.
Za odvedené peniaze však štát nie vždy poskytuje adekvátne služby. Úrady sú financované aj prostredníctvom daní, no takmer na každom musia ľudia platiť za úkony rôzne poplatky.
Dvakrát raz peniazmi zo štátneho rozpočtu (čiže z vybraných daní) a zároveň koncesionárskymi poplatkami sú financované aj verejnoprávne médiá STV a Slovenský rozhlas.
Výnimkou nie je ani polícia, ktorá si prakticky za každý úradný výkon vypýta poplatky formou kolkov.
Teoreticky by malo platiť, že čím vyššie dane a odvody štátu dávame, tým viac by sme od neho mali dostať. Realita je však iná. Do nemocníc si musia pacienti brať aj najzákladnejšie potreby, na úradoch sa stretávame so zle platenými a neochotnými úradníkmi, ku ktorým sa dostaneme často po niekoľkohodinovom čakaní, školy nemajú za čo kupovať šlabikáre a kriedy, mnohé obce nemajú na elektrinu a nezapínajú na noc verejné osvetlenie. A daňové zaťaženie je z roka na rok vyššie. Tento rok dosiahne 46,2 percenta, čo je oproti roku 1993 o vyše osem percent viac. Vlani vybral štát na daniach necelých 174 miliárd a na administratívnych a iných poplatkoch vyše 3,9 miliardy korún.