sa mal volať súbor, v ktorom sa spája nadšenie muzikantov, uvoľnenosť, no predovšetkým otvorenosť prijať nový, netradičný pohľad na interpretáciu hudby 17. a 18. storočia," poznamenal na otázku súvisiacu so vznikom hudobného telesa s názvom Solamente Naturali jeho zakladateľ, koncertný majster huslista Miloš Valent.
"Nový preto, lebo už nikdy sa presne nedozvieme, ako v týchto dvoch storočiach interpreti hrali. Môžeme však používať také isté husle potiahnuté črevovými strunami, hrať kópiami sláčikov z tých čias, urobiť kópie starého hoboja, flauty, čembala, lutny, prečítať si množstvo teoretických spisov, návodov a pokynov ku hre. Vytvoriť si tak nový názor na starú hudbu a uchovať si pritom prirodzenosť." Výsledkom je vynikajúca hudba, ktorá zaznie aj dnes večer v Kostole premonštrátov na Hlavnej ulici v Košiciach ako štvrtý koncert 46. ročníka Košickej hudobnej jari.
Repertoár súboru zahŕňa obsadenie od dvoch do 25 hráčov na rôznych nástrojoch. Podľa programu koncertu hrajú duetá, triá, kvartetá, ale aj symfónie, či vokálno inštrumentálne diela. Na košickom koncerte zaznejú diela H. Purcella, G. F. Händela, G. Ph. Telemanna a Suita z Uhrovskej zbierky z roku 1730.
Večernému koncertu bude o 15. hodine predchádzať workshop na košickom Konzervatóriu, na ktorom bude Miloš Valent hovoriť práve o skúsenostiach s interpretáciou "starej hudby". Je určený pre všetkých, ktorým učarovali práve tóny spred štyroch storočí.
Autor: zb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.