Dunadd.
Komplexnosť vtedajšieho kráľovstva popisujú vedci v novej knihe s názvom Dunadd: An early Dalriadic capital. Zozbierané poznatky jej autorov Alana Lanea a Ewana Campbella zmenili takmer všetky predstavy o vtedajšej dobe (6. až 9. storočie nášho letopočtu) a o počiatkoch škótskej kultúry.
Archeologické nálezy dokazujú, že západné Škótsko nebolo vôbec také odľahlé a izolované, ako sa o ňom hovorí. "Vďaka lodnej doprave a námorným trasám boli ranní Škóti schopní spolupracovať s Európanmi. Ich ekonomika bola preto prinajmenšom tak rozvinutá ako tá anglická," píše Campbell.
Z početných nálezov vyplýva, že dunaddský kráľ mal mimoriadne vyberaný vkus: Nechal dovážať výberové vína a byliny (kôpor voňavý, koriander) a drahé farbiace prostriedky z Francúzska. Okrem toho sa našli zvyšky tovarov z oblasti Stredozemného mora.
Niet preto divu, že Dunadd bol aj centrom výroby jemných klenotov, napríklad bohato dekorovaných brošní a ihlíc zo zlata, striebra a skla. Vedcom sa prvýkrát podarilo dokázať, že známa brošňa z Hunterstonu, ktorá je v súčasnosti vystavená v škótskom národnom múzeu, sa vyrábala tak v Škótsku ako aj v Írsku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.