konštatovala britská rozhlasová stanica BBC.
Domáce zvieratá mali v histórii ľudstva veľmi významnú úlohu. Existovali už vtedy, keď sa predok dnešného človeka menil z lovca na roľníka a začal budovať prvé osady. Nový genetický výskum kôz naznačuje, že práve tieto zvieratá s najväčšou pravdepodobnosťou putovali s prvými ľuďmi po svete.
Porovnávaním pôvodných druhov kôz z Európy, Afriky, Ázie a Blízkeho východu vedci zistili, že dnešné kozy pochádzajú z troch hlavných vetiev. Prvá má korene v Pakistane, druhá v Iráne a tretia v Turecku. Podľa vedcov boli kozy v týchto regiónoch zrejme domestikované pred 10.000 rokmi a slúžili ako zdroj mlieka a výhodné platidlo vo výmennom obchode.
Archeologické nálezy už pred tým naznačovali, že spolu s ľuďmi sa z Ázie a Blízkeho východu presúvali aj kozy. A výskum, ktorý odhalil len mierne odchýlky v genetickej výbave týchto zvierat, to potvrdzuje.
Podobné výskumy o iných skupinách domácich zvierat narazili na oveľa väčšie odchýlky v genetickej výbave. Vedci sa domnievajú, že ľudia skrotili ako prvé kozy z čisto pragmatických dôvodov: netreba sa o ne veľmi starať a navyše prežijú aj v extrémnych podmienkach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.