v Rožňave sa to neprejavilo. Potvrdila nám to vedúca CPPS psychologička Babela Ivanová (na snímke). "Aj dnes sa stretnem s členmi jednej problémovej rodiny. Navštívia ma na odporučenie odboru sociálnych vecí Okresného úradu v Rožňave. Podobných prípadov je, žiaľ, viac než dosť. O nič menšiu skupinu netvoria ani dvojice v rozvodovom konaní. Ich počet sa každým dňom zvyšuje. Netrpia tým len partneri, ale aj ich deti. V rozklade je teda celá rodina," poznamenala B. Ivanová.
Vysvetlila, že vzťahy v rodine sú často komplikované, či už zo strany rodičov, alebo ich ratolestí. "Zaoberám sa prípadmi záškoláctva, nezriedka sa stáva, že deti nerešpektujú svojich rodičov a preferujú radšej kamarátov, otec s matkou sa na ďalšom postupe nevedia dohodnúť, tak vyhľadajú psychológa. V rodine prebieha prvá sociálna výchova. Rodič zbytočne očakáva, že jeho dieťa nebude fajčiť, keď on sám mu je v tomto zlozvyku príkladom. Rovnako je to s alkoholom. Otcovia sa vyhrážajú synom, že ich viackrát nechcú vidieť v podnapitom stave, pričom oni sami radi pozerajú na dno pohárika."
Podľa jej skúseností si deti v solventných rodinách vytvárajú špecifický vzťah k peniazom a materiálnym hodnotám. To, čo odpozorujú, si nesú ďalej do života. S príkladom rodičov sa buď stotožnia, alebo ho úplne odmietnu. "Rodina by mala každému jej členovi dávať pocit istoty, spolupatričnosti a rodinného zázemia. Ja sa stretávam s opačnými prípadmi. Niektoré deti nevedia, čo je pohladenie a pochvala. Rodičia zas zvaľujú vinu za každý prešľap svojho potomka na učiteľov. Niekedy riešia situáciu spôsobmi, ktoré nemožno akceptovať, prípadne nezasiahnu vôbec. V tej chvíli sa dostáva k slovu psychológ," skonštatovala B. Ivanová.
Vysvetlila, že pokiaľ sú muž so ženou dobrí partneri, ešte stále to neznamená, že sú rovnako dobrí rodičia. To isté platí aj opačne a ak nedochádza k zmene, konflikt sa skôr či neskôr dostaví. "Smutné je, že neraz samotné deti s rozvodom súhlasia, ba dokonca si ho želajú. Každý z rodičov má totiž na ne zrazu viac času ako v minulosti, z čoho ony ťažia," uviedla B. Ivanová. Samostatnou kapitolou sú týrané deti a ženy. Hoci matky o svojom probléme nehovoria, podľa B. Ivanovej majú informácie o centrách, útulkoch a organizáciách, na ktoré sa v prípade núdze môžu obrátiť. "Pred časom sa u mňa zastavila žena, ktorá mi prišla povedať, že má zbalené veci a chce ísť do útulku pre týrané ženy v Humennom, lebo domáce násilie už nemôže vydržať. K skrytým a zákerným formám, ako dosiahnuť vlastný cieľ, sa niektorí rodičia uchyľujú prostredníctvom vydierania cez vlastné deti. Neraz zaznie veta, ktorou jeden z manželov, momentálne práve bez práce, vyzýva druhého, aby opustil zamestnanie. Tak vraj dosiahnu rovnoprávnosť v rodine a dieťaťu sa budú venovať obaja rovnako," informovala B. Ivanová. Zdôraznila, že návod na riešenie rodinných problémov nevie dať žiaden psychológ. Predostiera a analyzuje však rôzne alternatívy s cieľom dosiahnuť priaznivý výsledok.
Autor: Jana KUMIČÍKOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.