Mnohí boli prijatí, sú však aj takí, ktorí sa pre nedostatok miesta, či z iných príčin na strednú školu nedostali. O odvolaniach rozhoduje krajský úrad.
Podľa informácie, ktorú pre náš denník poskytol vedúci odboru školstva a kultúry Krajského úradu v Prešove Jozef Pavlík, jestvuje smernica Ministerstva školstva SR, aby sa na odvolanie prijímali len mimoriadne prípady. "Napríklad, keď riaditeľ školy v prvom stupni rozhodnutia urobil nejakú legislatívnu chybu. Alebo keď sú nám známe okolnosti, ktoré neboli známe riaditeľovi, keď vydával rozhodnutie v prvom stupni. Aj tieto mimoriadne prípady, je potrebné dôkladne zvážiť a budú skutočne len minimálne. Čiže výrazne sa zníži počet žiakov, ktorí budú prijímaní na odvolanie. Máme skúsenosti, že už také dôvody sú. Že sa stala chyba, napríklad pri oprave písomiek. My teraz musíme zostaviť komisie a preveriť to."
Odvolacie konanie potrvá do 28. mája. V jeho rámci je istou novinkou autoremedúra, ktorá vychádza zo zákona o správnom konaní. Niektorí riaditelia, ako povedal, to zo začiatku nepochopili, ale už to dali do poriadku. Totiž, zákon umožňuje osobe, ktorá je oprávnená vydať rozhodnutie v prvom stupni, opraviť svoje rozhodnutie. Zdôraznil však, že riaditelia tak môžu učiniť len po predchádzajúcom súhlase krajského úradu. Inak, ako povedal, by to bolo zneužitie. "Ak teda riaditeľ príde a povie, že môže prijať ešte dvoch žiakov do triedy navyše, my máme právo vydať na to súhlas. On až na základe nášho súhlasu, môže potom prijať dvoch žiakov, ktorí boli pod čiarou. Autoremedúru nemôže urobiť tak, že si povie, že prijal 28 žiakov a prijme ešte štyridsiateho a odvolá sa pritom na autoremedúru. Ak to urobí, poruší zákon. Myslím si, že to by bolo tak vážne porušenie zákona, že príde o miesto," povedal vedúci odboru.
Druhé kolo prijímacích pohovorov je stanovené na 12. júna. Rodičia neprijatých žiakov môžu zistiť voľné miesta na jednotlivých školách buď na internetovej stránke www.svsmi.sk, respektíve informácie o voľných miestach im poskytnú výchovní poradcovia, ktorí pôsobia v každej okresnej pedagogicko-psychologickej poradni. Tieto informácie sú vyvesené aj na tabuli na odbore školstva krajského úradu.
Stredné školy spolu s pozvánkou na prijímacie pohovory posielali aj požiadavku na zaplatenie 50, respektíve 100 korún, ktoré má žiak zaplatiť pred konaním prijímacej skúšky. Zaujímalo nás, prečo má žiak, respektíve rodič platiť, a keď už, tak prečo niekde 50 a inde 100 korún. Podľa informácie vedúceho odboru Pavlíka je to dar rodičov rodičovskému združeniu danej školy. Nie je to oficiálny poplatok do príjmu školy, škola totiž nemá právo podmieniť konanie prijímacej skúšky zaplatením tohto poplatku. "Škola má s prijímacími skúškami isté výdavky. Môže osloviť rodičov a požiadať ich o tento dar. Tieto peniaze môže použiť len na výdavky spojené s prijímacími pohovormi. Ak sa rodič rozhodne nezaplatiť tento poplatok, nič sa nemôže stať. Dieťaťu musí byť umožnené vykonať prijímaciu skúšku. Výška poplatku je rôzna preto, lebo je vecou rodičovského združenia danej školy, koľko finančných prostriedkov potrebuje, aby zvládla pohovory. V tom sú náklady na rozhodnutia, tlačivá, doporučené zásielky, poštovné a tak ďalej...," uzavrel vedúci odboru školstva, kultúry a Krajského úradu Prešov Jozef Pavlík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.