výstavbu domčekov pre Rómov vo Veľkom Šariši," začal včera informovať predseda Občianskeho združenia Romano Asaben Igor Dužda. Predtým však z miestnosti vykázal primátora Veľkého Šariša Róberta Orosa.
Následne sa I. Dužda vrátil do roku 1999, keď Komunitná nadácia vo Veľkom Šariši začala zháňať financie na výstavbu bytov pre Rómov. 800 tisíc Sk o ktorých je v tomto prípade reč, prišlo na základe uznesenia vlády v roku 2000 do pokladne mesta Veľký Šariš. Zmluvu o poskytnutiu financií podpísal primátor Oros s Okresným úradom Prešov. Išlo o účelové financie s tým, že mesto Veľký Šariš sa zaviazalo, že do konca roka 2000 predloží vyúčtovanie. V prípade nevyčerpania prideleného limitu sa primátor R. Oros zaviazal vrátiť nevyčerpanú čiastku.
"Týchto 800-tisíc korún nebolo účelovo použitých," skonštatoval Igor Dužda. Poukázal napríklad na firmu Bilstav, ktorá mala na stavbe urobiť murárske práce, konkrétne mala dodať murivo z tvárnic Ypor a výrobu betónu za 443 tisíc Sk. "Dnes by teda na stavbe rómskych domčekov vo Veľkom Šariši mal stáť obvodový múr v dĺžke asi 160 metrov. No nestojí." Tiež spochybnil zemné práce, ktoré boli tak isto vyfaktúrované a zaplatené, ale podľa Duždu ich svojpomocne robili Rómovia. Spochybnené sú zo strany Duždu aj elektrozvody a množstvo betónu do základov a ďalšie. Podľa I. Duždu chýbajúci betón išiel najskôr do výstavby bytových jednotiek pre bielych, ktoré sa tiež vo Veľkom Šariši stavajú.
Následne predseda rómskeho občianskeho združenia poukázal na to, ako sa Rómovia z bytovky v meste dostali do unimobuniek v lokalite Pod Bikošom, ktorá je od mesta vzdialená cca 4 kilometre. "Pôvodne bolo Pod Bikošom rómskych chatrčí 5 dnes ich je tam s tichým súhlasom primátora zo dvadsať. Zdá sa, že mesto si Pod Bikošom vytvára ďalšie geto," poznamenal. Ako dôkaz svojho tvrdenia uviedol dvoch poslancov mestského zastupiteľstva za Demokratickú stranu, ktorí mali údajne na zasadnutí zastupiteľstva vo Veľkom Šariši povedať, že Komunitná nadácia by nemala zháňať peniaze na výstavbu rómskych domov, ale na plynové komory.
Paradoxom podľa Duždu je i fakt, že Rómovia presťahovaní Pod Bikoš majú aj trvalý pobyt. "Mesto urobilo aj ďalší prefíkaný krok, lebo bez nájomnej zmluvy vyberá od Rómov v unimobunkách nájomné 300 korún mesačne. Pritom na unimobunky dostalo príspevok z výťažku lotérií a zákon jasne hovorí, že tieto peniaze nesmú prinášať zisk." Pokračoval konštatovaním, že občianskemu združeniu neide o nič iné, len aby sa robilo seriózne, a aby financie určené na výstavbu rómskych domov neskončili niekomu vo vreckách. Celý problém uzavrel konštatovaním, že sa rozhodli podať vo veci podnet na prešetrenie na prokuratúru. "Nás mrzí aj to, že nikoho z okresného úradu nezaujímalo na čo naozaj týchto 800 tisíc určených pre Rómov vo Veľkom Šariši, išlo."
Primátor Veľkého Šariša Róbert Oros má na celú záležitosť iný názor. "Účelová dotácia 800 tisíc Sk nám na účet mesta nabehla v novembri, keď začínali mrazy, takže bolo problematické začať stavať." Pokračoval tým, že nevie, ako budú niektorí Rómovia dokazovať, že vložili do toho svojou prácou 20 percent nákladov. "Sú tam naozaj Rómovia, čo sa vedia o seba postarať a brigádujú. Riešia si svoj problém. Je tam však napríklad i Čonka, čo robiť nebude. Povedal som, že on tam v unimobunke bude asi do konca života. K tým 800 tisícom toľko, že urobili sa zemné práce, tiež pod unimobunky sa navozil štrk, aj prístup na pozemok bolo nutné spraviť. Ďalej sa spochybňuje nákup materiálu, nás však oslovili stavebniny, ktoré nám ponúkli materiál o 40 tisíc lacnejšie. Materiál je teda kúpený a uložený. Mám tu na to faktúru. Už sa z neho aj robí. Muruje sa. So zabudovaním materiálu nám dala spomínaná firma tú istú cenu, ako inde by sme boli zaplatili iba za stavebný materiál, a to iba s 10 percentnou DPH. Elektrická prípojka je pre unimobunky, voda zatiaľ nie je, ale robili sa pre ňu projekty."
O faktúre pre požiarnikov primátor vysvetlil, že išlo o preplatenie projektov týkajúcich sa protipožiarnych múrov. "Lebo je to radová výstavba desiatich domčekov a strechy musia byť takto oddelené," vysvetľoval. Na adresu chýbajúceho betónu povedal: "Určite ani jeden domiešavač nešiel mimo." Prečo Rómov premiestnili Pod Bikoš, zdôvodnil tým, že mesto malo spracované štúdie a inde by stavebné povolenie nevedeli vybaviť. "S Komunitnou nadáciou máme taký názor, že toto sú všetko umelo vytvárané problémy pánom Duždom. Ľudia sú Pod Bikošom spokojní, že tam vôbec sú. Lebo inde by sa pre nich nedalo zabezpečiť slušné bývanie." Na našu otázku, či sú spokojné aj deti, ktoré štyri kilometre chodia v zime či v lete denne do školy, primátor Veľkého Šariša uviedol, že štyri kilometre je prehnané tvrdenie. "Dá sa prejsť od nich na hlavnú cestu asi za päť minút. V Šariši sú aj väčšie vzdialenosti a ani ostatné deti sa nevozia, ale chodia pešo." Na otázku týkajúcu výstavby plynových komôr, uviedol: "Neodznelo to na verejnom zastupiteľstve, ale možno v kuloároch."
O nájomnom ktoré platia Rómovia za unimobunky, R. Oros povedal: "To sa platí elektrika. Vyberáme si to formou nájomného. Majú v tom aj odvoz smetia." Je to adekvátna suma? - pýtali sme sa ďalej. "Určite tej elektriky spália viac, veď mnohí majú aj elektrické kúrenie." Na otázku, koľko bytov sa vlastne stavia, vysvetlil, že v stavebnom povolení majú desať plus desať. Jeden byt bude mať do 39 metrov štvorcových. "Keďže sme mali len 800 tisíc, pustili sme sa do prvých desať, aby financie sa nerozdrobili a bol z nich nejaký efekt." Tiež objasnil, že celá rómska osada Pod Bikošom je prihlásená na troch domoch. "Riešili sme to tak, že Rómovia sú tam prihlásení na trvalom pobyte v unimobunkách. Nie v rozostavaných bytoch."
Na záver primátor Veľkého Šariša skonštatoval, že nemá pocit, že by pri výstavbe rómskych bytoch niečo porušil, alebo by sa zdefraudovali peniaze. "Domy pre Rómov budú čoskoro stáť," uzavrel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.