Európskej únie ako politického spoločenstva. "Cieľom musí byť postupné budovanie Európskej únie ako politického spoločenstva," vyhlásil Schuster, podľa ktorého musí byť prebiehajúca diskusia o budúcnosti Európy otvoreným procesom s účasťou členských i kandidátskych krajín. "Osobne by som si nedokázal predstaviť ponechanie budúcich členov rodiny pred zatvorenými dverami pri diskusiách o tak dôležitých veciach," povedal.
Prezident Schuster vyjadril nádej, že Slovensko bude medzi prvými novými členmi EÚ. Verí, že by to mohlo byť spoločne so susedným Českom, Maďarskom a Poľskom - partnerskými krajinami v rámci visegrádskej spolupráce.
Prezident priblížil europoslancom kroky a rozhodnutia, ktoré Slovensko urobilo v príprave na členstvo v únii. Pripomenul získanie členstva v OECD, novelu ústavy, či schválenie bezpečnostnej stratégie. Nevyhol sa ani problémom, ktoré Slovensko trápia - riešeniu postaveniu rómskej menšiny, no najmä ťažkej sociálnej situácii občanov v dôsledku ekonomických reforiem, ktoré však označil za nevyhnutné. "Som presvedčený, že súčasná - najťažšia fáza reforiem - nebude trvať dlho a skoro sa ukážu jej pozitívne výsledky," uviedol Schuster. Výsledky reforiem však mohli byť podľa neho už dnes viditeľnejšie, ale "slovenská vláda možno zmeškala čas, keď v prvom roku svojho vládnutia, príliš zahľadená do hľadania chýb predchádzajúcej vládnej garnitúry a verbálneho odstraňovania ich následkov, sa nedokázala hneď a konštruktívne postaviť k riešeniu všetkých, najmä ekonomických problémov. Je príliš neskoro konštatovať, že pri pružnejšom spôsobe vládnutia od samého začiatku, mohli občania už dnes užívať ovocie všetkých jej dobrých reformných krokov." Prezident však Európsky parlament ubezpečil, že Slovensko má dostatok "proreformnej energie".
Odpoveďou na isté obavy a pochybnosti zahraničných partnerov o smerovaní Slovenska po nasledujúcich voľbách by mohla podľa Schustera byť štátna doktrína, v ktorej by bola formou ústavného zákona zakotvená strednodobá a dlhodobá vízia smerovania SR. Nemôže byť totiž poznačená "chvíľkovou eufóriou alebo krátkodobým politickým vkusom vládnucej skupiny".
"Vážení poslanci Európskeho parlamentu, obraciam sa na Vás ako Európan na Európanov, pred ktorými stojí jedinečná výzva a veľká zodpovednosť. Zmeňme ideál spoločných duchovných hodnôt a dejinných skúseností na realitu zjednotenej, prosperujúcej Európy, ktorá bude príťažlivá pre všetkých občanov jej štátov a bude príkladom aj pre iné regióny a kontinenty. Slovenská republika sa k tejto spoločnej zodpovednosti prihlasuje," uzavrel svoj prejav v EP prezident SR Rudolf Schuster.
Autor: Štrasburg (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.