vyspelých krajinách sa sťažujú na nedostatok času.
Dlhšie stresové fázy môžu pritom vyvolať vážne ťažkosti, akými sú napríklad bolesti chrbtice, chronická únava, vysoký tlak a choroby srdca a ciev. Na stresové situácie reaguje organizmus každého z nás zvýšenou tvorbou hormónu adrenalínu, ktorý uľahčuje organizmu zvládnuť záťaž. Trvalý stres a trvalý prebytok adrenalínu však môže viesť k poškodeniu zdravia, píše rakúsky denník Kurier.
Na každodennú záťaž reaguje veľa ľudí neprimeraným spôsobom, napríklad nadmernou konzumáciou tukov a cukru. Pritom okrem dostatočného pohybu je dôležitým pomocníkom v odbúraní stresu práve správna výživa. Pokiaľ žije človek v ustavičnom telesnom a duševnom napätí, urýchľujú sa v organizme spaľovacie procesy.
Počas tohto zložitého procesu sa uvoľňuje množstvo tzv. voľných radikálov, ktoré nielen oslabujú imunitný systém, ale bezprostredne podporujú aj vznik rakoviny. Dôležitý je preto pravidelný prísun vitamínu A, C a E, ktoré obsahuje ovocie, zelenina a obilniny. Práve preto by sme mali mať na tanieri čo najviac farieb, tvrdia odborníci z viedenskej univerzity a odporúčajú riadiť sa v boji proti stresu týmito princípmi:
- analýza: človek si musí najskôr vyjasniť, ktoré situácie ho privádzajú do infarktových stavov;
- dostatok pohybu: už 30-minútová pomalá prechádzka na čerstvom vzduchu odbúra zbytočný hnev a prebytočnú energiu;
- vyhýbanie sa možným stresovým situáciám;
- pokoj: človek si má dopriať dostatok odpočinku a spánku a v dostatočnej miere sa má venovať tomu, čo ho poteší a vyvolá pocity šťastia;
- časová a pracovná regulácia: nenaložte si na plecia viac práce a povinností, ako unesiete.
Dobrým pomocníkom v odbúraní stresu sú aj sociálne kontakty. Samota stres často zintenzívni. Psychológovia preto radia pomáhať ľuďom, ktorí sa ocitli v problémoch. Takéto rozhodnutie vyvolá pocity užitočnosti a pomôže pozrieť sa na vlastnú situáciu s nadhľadom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.