korún. "Aj napriek zdanlivo vysokej strate som s hospodárskym výsledkom v Chemku za rok 2000 spokojná. Hoci sme vykázali stratu vo výške 194 miliónov korún, podarilo sa nám vytvoriť rezervy na opravy vo výške viac ako 212 miliónov korún, čo je historicky najvyššia čiastka. Z nej budeme v najbližších dvoch rokoch financovať opravy stavebných a technologických častí fabriky. Hoci sa strata zdá hrozivo vysoká, jej výška nie je smerodajným ukazovateľom, hovoriacim o ekonomickej efektívnosti podniku. Tržby Chemka v minulom roku dosiahli takmer 4,9 miliardy korún," uviedla Ing. Marta Tomčíková, generálna riaditeľka holíčskej spoločnosti AG Invest, majoritného vlastníka Chemka, a. s., Strážske.
Ako ďalej dodala, pre Chemko boli posledné mesiace dôležité aj z pohľadu definitívneho uzatvorenia predaja výroby cyklohexanónu talianskej firme Gruppo Bonazzi, za ktorý zinkasovali viac ako jednu miliardu 100 miliónov korún. "Peniaze, ktoré sme utŕžili za predaj dcérskej spoločnosti Cenón s. r. o., zaoberajúcou sa výrobou cyklohexanónu sme použili na splatenie všetkých dlhov Chemka," povedala Ing. Marta Tomčíková. Tie sa za posledné roky vyšplhali až na výšku takmer 900 miliónov korún. Najväčším veriteľom bola Všeobecná úverová banka, ktorá na konci minuloročného augusta poskytla Chemku krátkodobý úver vo výške 650 miliónov korún na preklenutie starých finančných záväzkov. Ďalších 249 miliónov korún predstavovali podnikové dlhopisy, ktoré malo Chemko splatiť banke do roku 2002.
V najbližšom čase by sa mali naplno rozbehnúť rokovania o prípadnom predaji divízie močovinovo formaldehydových lepidiel. Poradcom pre výber zahraničného partnera bude opäť Slávia Capital. "Každý ďalší predaj už nebudeme robiť výhradne kvôli získaniu zdrojov. Podstatné bude, aby tieto transakcie priniesli pre Chemko synergický efekt. Teraz už nejde výlučne o peniaze," dodala Ing. M. Tomčíková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.