štátna farmaceutička Zuzana Obšatníková včera iba z tlače a rozhlasu.
Na otázku, či naozaj je taký finančný nedostatok, že lekárnici musia zatvárať lekárne, si povzdychla: "Stav je vážny, no nemyslím si, že toto vyrieši problém, ktorým je úplné oddĺženie lekární. Ako krajský farmaceut zastupujem záujmy štátu, teda aj občana. Musím trvať na tom, aby bolo zabezpečené kvalitné poskytovanie lekárenskej starostlivosti. To znamená, aby bola pacientovi dostupná a aby dostal požadovaný liek." Na otázku, či sa pacient nestáva rukojemníkom, uviedla: "Ak niekto záležitosť tak postaví, že som niekoho rukojemník, tak okamžite pociťujem voči nemu antipatie. Preto je to silné konštatovanie. Od lekárnikov však naozaj nie je rozumným riešením lekárne zatvárať."
V tejto súvislosti sme chceli počuť, či v Prešovskom kraji už bola nejaká lekáreň v takej finančnej kríze, že by došlo k jej likvidácií, alebo by išla do konkurzu. "Nerušila som z takého dôvodu lekáreň, ani mi nebolo oznámené, že by nejaká lekáreň bola v konkurznom konaní." Zároveň dodala, že došlo k zrušeniu jednej lekárne v Humennom. "Dotyčná magistra nešla do konkurzu, nemala ani dlhy, jednoducho sa jej neoplatilo lekáreň prevádzkovať. Lekáreň mala veľkú plochu, bol tam veľký nájom a bola na sídlisku, kde neboli ambulancie."
Na otázku, či na odbore zdravotníctva Krajského úradu Prešov sú požiadavky na zriadenie nových lekární, povedala: "Máme požiadavku na vydanie povolenia pre verejnú lekáreň v Prešove a tiež vo Vranove nad Topľou."
Zaujímalo nás aj to, či sú v Prešovskom kraji lekárnici, ktorí vlastnia viacej lekární. Zákon totiž dovoľuje lekárnikovi vlastniť len jednu verejnú lekáreň a jednu pobočku verejnej lekárne. "Ako fyzická osoba smie lekárnik naozaj vlastniť jednu lekáreň a jednu pobočku. Aj právnická osoba sme vlastniť jednu lekáreň a jednu pobočku. Ale každá právnická osoba si môže vytvoriť viac eseročiek." V tejto súvislosti sme sa Obšatníkovej opýtali, kto je v Prešove najväčším lekárenským magnátom. "Som na pochybách, či by som takéto informácie mala poskytovať. Poviem takto, najčastejším konateľom právnických osôb, ktoré vlastnia verejné lekárne je pán Chmeliar a pán Schneider."
Následne sme sa krajskej štátnej farmaceutky spýtali na lekáreň v Nižnej Šebastovej. Prešovský poslanec Ján Čižmár totiž nedávno prišiel do redakcie s tým, že v Nižnej Šebastovej sa dva roky neúspešne snažili o získanie povolenia na otvorenie lekárne. Keď sme sa na túto tému rozprávali s novým šéfom lekárnickej komory v Prešove, skonštatoval, že poslanci sa miešajú do toho, do čoho nemajú. Tiež povedal, že nakoniec sa komora rozhodla prižmúriť oči. "Pani magistra si na lekáreň v Nižnej Šebastovej podala žiadosť začiatkom roka. Predložila všetky doklady v zmysle zákona. Problém bol vo vyjadrení komory o etickej a odbornej spôsobilosti, kde došlo k prieťahom. Nemôžem súhlasiť s požiadavkou komory na spádové územie 5 tisíc obyvateľov. V zákone nie sú žiadne demografické kritéria. Konkrétne v prípade tejto lekárničky poviem, že má predpoklady riadiť lekáreň. Pokiaľ si pamätám, tak sme pre ňu vydali povolenie začiatkom apríla."
Napokon nám Z. Obšatníková povedala, že v Prešovskom kraji je v súčasnosti 128 verejných lekární a 14 pobočiek verejných lekární. "Ak by sme zanedbali rozdiely v jednotlivých regiónoch, tak na jednu lekáreň, nie na pobočku, pripadá 6 133 obyvateľov. Komora má názor, že 5 tisíc obyvateľov by malo byť na jednu lekáreň dosť," skonštatovala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.