poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Prešove sa splnila kvóta výroby mlieka na vyše 106 percent a index jeho výroby sa vyšplhal skoro na 112. Potešujúce je najmä to, že existuje predpoklad pokračovania v pozitívnom trende. Pokrok vo výrobe a predaji mlieka však dosiahla iba časť poľnohospodárskych podnikov prešovského regiónu. Predovšetkým tie, ktoré sa mliekárenstvu venujú s využitím najnovšej technológie pri použití nového kŕmenia.
Prvým predpokladom úspechu sú však investície. Niektoré poľnohospodárstve podniky ich horko - ťažko dokázali zabezpečiť, ale niektoré zostali stáť nad rozrobenou vecou pre nedostatok finančných prostriedkov a nemožnosť získania úveru. "My nemôžeme zostať stáť," vyjadril sa riaditeľ ŠPPK v Prešove Ján Hanudeľ a pokračoval: "V rámci negociačného procesu pred vstupom do Európskej únie jednoznačne bude boj o kvóty, boj o trh."
J. Hanudeľ opieral svoje tvrdenie o skutočnosť, že Európska únia navrhuje pre Slovensko kvótu vo výrobe mlieka na úrovni 900 miliónov litrov, pritom naši poľnohospodári by potrebovali vyrobiť aspoň 1 250 až 1 300 miliónov litrov mlieka, aby sa ako - tak riešila naša potreba z hľadiska výživy. Podobným signálom je aj ďalšia kvóta, ktorá sa slovenským poľnohospodárom predbežne dáva v rámci negociačného procesu. Ide o kvótu 300 tisíc kusov oviec, ktoré by sa u nás mali chovať. Lenže už pred desiatimi rokmi sa na Slovensku chovalo okolo 800 tisíc oviec.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.