jedlo bohaté na vlákniny chrániť pred rakovinou zažívacieho traktu. Niektoré vlákninové pokrmy môžu dokonca nádorové bujnenie ešte podporiť. Na túto skutočnosť upozornil len nedávno britský vedec Robert Goodlad.
Začiatkom 70. rokov si britský lekár, misionár Denis Burkitt všimol, že rakovina hrubého čreva sa vyskytuje u obyvateľov afrického vidieka oveľa zriedkavejšie ako u obyvateľov priemyselne vyspelých krajín. Tento objav sa dal do súvislosti s ochranným pôsobením stravy Afričanov, ktorá je bohatá na vlákniny a obsahuje veľa ovocia a zeleniny v surovom stave.
Podľa najnovších zistení však priaznivý vplyv africkej stravy nesúvisí ani tak s veľkým množstvom vlákniny, ako s vyváženým množstvom vitamínov a minerálov, obsiahnutých v pripravenom jedle. Vedci vyslovili názor, že bude treba podrobnejšie preskúmať účinok jednotlivých vláknin napríklad na črevnú výstelku.
Niektoré vlákniny sa totiž ocitli v podozrení, že produkty, ktoré vznikajú v zažívacom trakte počas tráviaceho procesu, môžu dokonca vyvolať nádorové bujnenie.
Vedci taktiež varujú pred osobitnou konzumáciou vlákniny ako doplnku každodennej stravy a odporúčajú konzumovať vlákninu len v jej najprirodzenejšej forme - v ovocí a zelenine. Neodporúča sa napríklad konzumácia obilia, informoval nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.