ľahšie znášali vplyv počasia na organizmus a boli fit, mali by niečo pre to aj urobiť:
Obmedziť fajčenie a pitie alkoholu. Tieto pochutiny obsahujú jedovaté látky, ktoré zvyšujú celkovú záťaž nervovej sústavy a srdcovo-cievneho systému.
Zvýšiť svoju fyzickú aktivitu. Nie je dôležité, či chodíte na plaváreň alebo kosíte trávu. Rozhodujúca je vytrvalá a pravidelná fyzická činnosť.
Zlepšiť odolnosť svojho organizmus striedaním teplej a studenej sprchy.
Vyhýbať sa ťažkým jedlám a soliť menej. Telo sa tak ľahšie prispôsobí zmenám počasia.
Snažiť sa hlboko relaxovať. Lepšie tak zvládnete aj stres, spojený s výkyvmi počasia.
A aké podnebie by mali vyhľadávať ľudia s rôznymi chorobami? Ideálne pre pacientov s vysokým krvným tlakom je spojenie telesného pohybu a vysokohorskej klímy aspoň na štyri týždne v roku. Priaznivo na nich vplýva aj subtropické podnebie. Pri príliš nízkom tlaku je vhodná klimatická liečba vo vysokohorskom prostredí a na pobreží chladnejšieho Severného alebo Baltického mora. Pri chorobách horných a dolných dýchacích ciest je výborná jaskynná liečba s čistým vzduchom bez prachu, alergénov a baktérií a stálou teplotou, odporúča sa však aj vysokohorské prostredie. To je vhodné i pri sennej nádche, najmä v bezveterných oblastiach s menším výskytom peľov. Ľuďom s cukrovkou hory tiež poskytujú blahodarný telesný pohyb, pri ktorom sa znižuje koncentrácia krvného cukru. Aj chronické ekzémy sa najrýchlejšie poddajú na horách alebo pri čistom mori.
Autor: bea
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.