svoje osobitosti.
Noha dieťaťa veľmi rýchlo rastie, mení sa v dĺžke, šírke aj proporciách. Za rok vyrastie v priemere 15 až 18 mm, u starších detí 8 až 12 mm. To znamená, že dvoj- až trojročné deti potrebujú dve až tri veľkosti obuvi za rok, v predškolskom veku dve veľkosti obuvi a v školskom veku dve až tri veľkosti ročne. Noha nerastie plynulo, ale väčšinou v skokoch. Preto môžu niektoré deti vyrásť z topánok už za dva-tri mesiace. Ruku na srdce kontrolujete veľkosť obuvi svojich ratolestí každé dva mesiace? Mali by ste, lebo nevhodná obuv spôsobuje ortopedické chyby chodidiel. Väčšina z nich, ktoré sa spozorujú až u 15-ročných, by nemusela byť, keby všetci rodičia dodržiavali rady odborníkov:
* O nohy sa treba začať starať hneď po narodení dieťaťa. Už úzke a tesné pančušky môžu spôsobiť deformity.
* Pravidelne kontrolujeme, či dieťa z topánok nevyrástlo batoľatá raz mesačne, predškolákov a mladších školákov za 2-3 mesiace, starších raz za pol roka.
* Nové topánky kupujeme včas. Myslíme na to, že ak nosí dieťa krátku obuv, je veľká pravdepodobnosť, že bude mať poškodenú nohu.
* Deti by mali nosiť obuv podľa účelu, na aký bola vyrobená. Športová gumotextilná alebo celogumová obuv sa nehodí na celodenné nosenie.
* Nekupujme obuv na trhoch ani detských burzách, nenechávame deti nosiť topánky po starších súrodencoch.
* Prezeráme pravidelne, ako dieťa obuv "zošľapáva". Tak ľahko zistíme prvé príznaky deformácií.
* Nepodceňujme prezúvanie. Odborníci odporúčajú sandálovú obuv s tvarovanou stielkou, v ktorej sa detská noha nepotí a ktorá zabraňuje nadmernému namáhaniu nožnej klenby.
* Obuv nie je iba módnym doplnkom, ale slúži najmä ako podporný a stabilizujúci prvok zdravého vývoja nôh dieťaťa.
Autor: k/som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.