Chlieb v podstate patrí medzi naše najstaršie potravinové články. Pred 8 tisíc rokmi, kedy sa ľudia naučili pestovať proso, upiekli aj chlieb. Išlo o zmes z vody a múky, upečenú na ploských horúcich kameňoch. Bol ale natoľko tvrdý, že si ľudia vylámali ním zuby a vedci odvodzujú nálezy vylámaných zubov v čeľustiach starých Egypťanov práve od tohto faktu.
KLOBÁSY spomína už Homér. Píše, že starovekí Gréci ich piekli na ohni so slaninou. Postupne sa s klobáskami oboznamovali i Rimania, ktorí ich jedli ako hlavný pokrm na veľkých oslavách.
KOLÁČE piekli pri slávnostných príležitostiach už starí Egypťania, Gréci i Rimania. Aj hrdinov vyznamenávali a uctievali medovými koláčmi. Číňania dávali hosťom ako lahôdku koláče z mletého hrachu.
ROŽKY pochádzajú z Viedne. Keď Turci dobývali roku 1683 Viedeň, pekársky majster Wendler si všimol ich symbol polmesiac. Zo strachu či z vtipnej podnikavosti, začal piecť pečivo takého istého tvaru.
ZMRZLINA akú poznáme teraz pochádza až zo 17. storočia. Jej pôvodcom je známy Talian, ktorých nechal zmrznúť sladkú šťavu. Pravlasťou zmrzliny mrazených krémov je ale Čína, kde poznali túto pochúťku už 3 tisíc rokov pred našim letopočtom.
KOCKOVÝ CUKOR prvý raz vyrobili v roku 1838 v Dačiciach na Morave. Novinka tejto rafinérie sa však vtedy neujala a musela si počkať na znovuvzkriesenie určitý čas.
Autor: jn
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.