Košice, sa na nás obrátil náš čitateľ S. M. z Veľkého Šariša (celé meno i adresu máme v redakcii). Pozvanie do Izraela dostala jeho rodina od známeho, ktorý pochádza z Košíc, ale je občanom Izraela. Rodina sa napokon dohodla, že na pozvanie vycestuje ich syn, ktorý pobyt využije na preliečenie kožnej choroby. Syn si spolu s priateľom kúpil zájazd do Izraela v spomínanej cestovnej kancelárii v hodnote 21 140 korún. Dňa 22. marca odletel do Tel Avivu. "Aké bolo moje prekvapenie, keď pri pasovej kontrole spolu s ďalšími štyrmi cestujúcimi, ma nechali čakať. Za prítomnosti tlmočníka sa ma pýtali, či idem za prácou a prečo nejdem na dovolenku do iných letovísk v Turecku, na Cypre a inde. Neumožnili mi ani spojenie so známym, ani so slovenskou ambasádou," uviedol čitateľ.
Po pohovore ich naložili do lietadla, bez batožiny, a tým istým lietadlom ich vrátili na Slovensko. CK mu na požiadanie o vrátenie finančných prostriedkov, vyplatila len sumu 4190 korún, to jest sumu za služby v hoteli. Náklady na letenku však odmietli vrátiť, pretože let z Bratislavy do Tel Avivu absolvoval. Keďže nejde nejedná o prvý prípad, keď bol slovenský turista vrátený bez možnosti absolvovať zaplatený zájazd, obrátili sme sa aj ma na uvedenú cestovnú kanceláriu AIT Adventure International Travel, s. r. o., Košice. Jej vedúca Henrieta Jenčová pre náš denník povedala, že cestovná kancelária AIT je provízny predajca, teda zájazd do Izraela nie je ich vlastný produkt. Teda v žiadnom prípade nemôže ovplyvniť rozhodnutie izraelských colných úradníkov. Na dvojicu mladých mužov, ktorí si kúpili spomínaný zájazd si spomenula. Podľa jej slov, jej dlhoročné skúsenosti a napokon aj požiadavky jedného z dvojice ju presvedčili, že tam nejdú za turistikou. Preto ich upozornila na to, že v poslednej dobe sú s Izraelom problémy. "Jeden z týchto dvoch klientov prišiel a v podstate ani nevedel čo chce. Najprv žiadal len letenku, potom si vyberal zájazd. Vybral si najlacnejší hotel s polpenziou. Povedala som mu, že ani to ešte nie je záruka, že do Izraela sa dostane. Keď som klienta ľudovo povedané pritlačila a priamo som sa ho opýtala či tam ide pracovať, odpovedal že áno."
Zaujímalo nás tiež, či sa delegát zájazdu kontaktoval so slovenskou ambasádou v Izraeli, H. Jenčová odpovedala, že to nevie. Dodala, že ihneď ako sa dozvedela čo sa stalo, volala do Tel Avivu zástupcu materskej cestovky z Bratislavy. "Pracovník na letisku im údajne povedal iba jednu vetu - vy ste tu prišli pracovať. Zobrali im pasy a to bolo všetko. Ani delegát ani iní to nevedeli ovplyvniť." Následne sme sa opýtal, že prečo teda predávajú zájazdy do Izraela, keď tieto sú spojené s rizikom. Podľa slov vedúcej cestovnej kancelárie H. Jenčovej, za roky ich pôsobenia predali len asi jeden-dva takéto zájazdy a boli bez problémov. Myslí si, že riziko je záležitosťou len posledného obdobia, keďže v Izraeli pracuje veľa Slovákov na čierno. Izraelská strana preto striktne kontroluje. "Myslím si, že sú natoľko psychologicky vycvičení, že vedia dobre odhadnúť ľudí," dodala na záver vedúca cestovnej kancelárie AIT, s. r. o., Košice Henrieta Jenčová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.