nadácie Prešov (KNP). Nadáciu prišli podporiť podnikatelia, politici, novinári, umelci, diplomati, či občianski aktivisti. Pred samotným večerom, ktorý sa konal v prešovskej Floriánke, sa v Divadle Alexandra Duchnoviča uskutočnil koncert, na ktorom vystúpili súbory, čo získali grant od KNP a hlavný hosť - Peter Lipa. Ten si zaspieval i v záhrade Floriánky, pričom sa priznal, že - i keď okolo nej dvadsať rokov chodieval - je v nej po prvý raz. Okrem neho spestrovala benefičný večer formácia In medias jazz.
Aj tohto roku sa KNP podarilo pritiahnuť na jej akciu viacerých významných hostí. Medzi inými napríklad belgického veľvyslanca Francoisa del Marmola, maďarského veľvyslanca Györgya Vargu, či štátneho tajomníka ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja Romana Šipoša. Nechýbali ani obaja prešovskí viceprimátori Štefan Kužma a Milan Laca, chýbal však ich šéf Juraj Kopčák, ktorí mal nad večerom záštitu, avšak bol služobne odcestovaný.
Veľvyslanec Maďarska György Varga sa v minulom režime aktívne venoval filantropickej činnosti, okrem iného dovážal do vtedajšieho Československa nedostupnú a zakázanú literatúru. Opýtali sme sa ho preto na jeho vzťah k filantropii vtedy a dnes. "Môj vzťah k takejto činnosti bol za minulého režimu omnoho silnejší, pretože som mal pocit že celá spoločnosť, celé Československo je v mizernom stave. Hlavne inteligencia. Preto sme chceli byť akýmsi motorom vývoja, pozitívnych zmien a pomôcť za každú cenu. Skutočne sme tu pašovali zakázanú literatúru, keď som bol potom vykázaný z Československa, tak som pracoval pre Slobodnú Európu. Nie kvôli peniazom, aj keď som dostal slušný honorár, ale i preto, aby som napomohol k tomu, aby v tejto krajine došlo čo najskôr k zmenám," povedal nám maďarský veľvyslanec a dodal, že k filantropii, teda bezúplatnému pomáhaniu druhým, má zvláštny vzťah.
"Jednak som liberál a myslím, že každý by si mal urobiť pre seba maximum. No potom, keď je niekto skutočne bezmocný, tak som ochotný mu pomôcť, skôr činom, ale aj peniazmi. Vyhradzujem si však potom právo rozhodnúť o tom, akým spôsobom pomôcť. Napríklad zohnať prácu alebo nadviazať kontakty, čo sú veci, ktoré majú občas omnoho vyššiu hodnotu než konkrétne sumy. Keď však ide o dobrú vec, som ochotný venovať i väčšie finančné sumy."
Na Slovensku v súčasnosti stále panuje taká klíma, že ľudia očakávajú v prvom rade pomoc od štátu, obce, alebo niekoho iného. Komunitná nadácia má však heslo "Pomáhajme tvoriť", a teda chce podporiť práve tých ľudí, ktorí sú sami aktívni, venujú svojim aktivitám vlastnú energiu, čas, prípadne i peniaze.
"Preto som tu, lebo s tým súhlasím. To je ten liberálny prístup k veci. Ťahať len odniekadiaľ peniaze, to je málo," uviedol k tomu György Varga a podotkol, že je dôležité nájsť správny kľúč, aby takáto aktivita nebola kontraproduktívna, ako sa často stáva napríklad pri riešení rómskej otázky.
Keďže G. Varga dôkladne pozná situáciu v Českej republike, Maďarsku i na Slovensku, môže porovnať rozdiely týchto krajín v prístupe k občianskej spoločnosti. "V Čechách sú najsilnejšie a najviac vyhranené protisily. Preto ten prístup k občianskej spoločnosti je najsilnejší. Slovensko a Maďarsko by som zaradil niekde do stredu. Rozdiel je ale v tom, že v Maďarsku sú silné podniky, poväčšine so zahraničnou účasťou, ktoré majú motiváciu prispievať na podobné účely. Inak by som motiváciu u občanov Slovenskej republiky a Maďarska videl podobne."
Podobne ako v minulom roku, aj teraz sa v rámci benefičného večera konala dražba detských obrazov. Jej výťažok šiel na vybudovanie základiny KNP. Obrazov bolo dosť, takže sa ušlo všetkým záujemcom. Napríklad aj prezidentovi VSŽ Antonovi Bidovskému, či Lenke Hromníkovej z Trenčianskeho neformálneho združenia. Správkyňa nadácie Katarína Minárová nám nevedela povedať, koľko peňazí nadácii pribudlo, keďže okrem dražby mali ľudia viac možností, ako prispieť. Predávali sa napríklad tričká, poháre, stužky, vyberalo sa dobrovoľné vstupné, zriadená bola audiotexová linka. Správkyňa však podotkla, že je optimistka a verí, že tohoročná čiastka ďaleko prevýši minuloročnú čiastku, ktorá činila 150 tisíc korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.