byte. Nie každý má to šťastie, že si môže zriadiť pracovisko v pivnici alebo voľnej garáži, či prístavbe pri rodinnom dome. V byte, s ohľadom na rodinu a susedov, sa dá tiež majstrovať, aj keď to nemusí byť práve výroba nábytku. No aj na modelárčenie alebo výrobky, ktoré nevyžadujú náročné opracovanie je potrebné mať vlastný priestor a svoje miesto si vyžadujú aj nástroje, ktoré pri práci používame.
Obe tieto požiadavky sa dajú spojiť v debničke, ktorá sa po roztvorení zmení na pracovný stôl. Zároveň debnička slúži na uloženie náradia, takže je vždy poruke. Debnička sa zmestí aj do batožinového priestoru v aute, dielňu si teda môžeme nosiť so sebou.
Na zhotovenie mobilnej dielne budeme potrebovať pevné kvalitné dosky alebo preglejku. Šírka jednotlivých kusov bude až 52 cm, takže ak sa rozhodnete pre masívne drevo, bude nutné použiť dosky zlepené z užších kusov. V prípade preglejky táto starosť odpadá. Drevotriesku, aj keď je pevná, neodporúčame z dôvodu veľkej hmotnosti - truhlica by po zhotovení (navyše aj s uloženými nástrojmi), bola veľmi ťažká.
Celkové rozmery truhly budú: šírka 42 cm, výška 52 cm a dĺžka 85 cm. Bočné steny sú rozdelené na dve časti pomocou uhlopriečky. Vychádzame zo základného obdĺžnika 40x50 cm, ku ktorému pridáme na bočnej a hornej strane po dva cm (hrúbka dosky). V rohu, kde sa tieto pásy stretajú, vynecháme prázdny štvorček 2x2 cm. Z toho rohu vedieme uhlopriečku k protiľahlému dolnému rohu. Na uhlopriečke vyhľadáme bod, ktorý je vzdialený od hornej strany 40 cm. Z toho miesta uhlopriečku zalomíme a vedieme vodorovne k bližšej bočnej stene - asi 8 cm (obr. 1). Podľa naznačených čiar vyrežeme dve bočné steny. Zadná stena (52x81 cm) a horná stena (40x81 cm) budú vcelku, čelná bude z dvoch kusov podľa zárezov v bočných stenách. To znamená, že dolný pás má šírku 10 cm, horný 40, dlhé sú 81 cm. K základnej zostave ešte patrí dno (38x81 cm) a pracovná doska (40x81 cm).
Montáž truhlice začneme zospodu. Na dno pomocou drevených kolíčkov (neviditeľné spojenie) alebo skrutiek do dreva a lepidla pripevníme zadnú stenu, dolné časti bočných stien a dolný pás z čelnej steny. Táto časť tvorí základňu a jej poloha sa nemení ani pri rozložení truhlice, keď z nej vytvoríme pracovný stôl.
Samostatne skompletizujeme hornú časť. Vrchné diely bočných stien spojíme kolíčkami alebo skrutkami s hornou stenou a zároveň s pracovnou doskou. Poloha pracovnej dosky je zvislá, vedie od zlomu uhlopriečky na bočnej stene kolmo na hornú stenu. Celok priložíme na základňu, pričom roh medzi hornou a zadnou stenou zostane prázdny. Práve v tom mieste sú aj v rohoch bočných stien vyrezané štvorčeky, ktoré rozmerovo zodpovedajú hrúbke dosiek. Do prázdneho rohu vložíme do pravého uhla roztvorený klavírový záves a priskrutkujeme ho k hornej a zadnej stene.
Zostala ešte vrchná časť čelnej steny. Priložíme ju medzi bočné steny a do vzniknutého prázdneho rohu medzi čelnou a hornou stenou tiež priskrutkujeme klavírový záves (obr. 2). Teraz máme hotovú samotnú truhlicu, ktorú môžeme na skúšku rozložiť. Aby sa stôl udržal v hornej polohe, treba pracovnú dosku podoprieť (obr. 3). Použijeme dve podpery dlhé asi 75 cm, ktoré plochými závesmi pripevníme k celku: jeden o pracovnú dosku a druhý dolnou časťou o dno. Takto si sklopené nebudú prekážať, vyklopené budú v rovnakej pozícii podopierať rozložený celok.
Vyklopením čelnej dosky smerom nahor získame nad pracovnou doskou zvislú stenu (obr. 4), na ktorej budú upevnené najpotrebnejšie nástroje. Náradie upevňujeme tak,aby pri vyklápaní a prevoze nepoletovalo, napríklad kusom gumy, ktorú v určitých intervaloch pribijeme klinčekmi, čím vzniknú akési slučky pre jednotlivé druhy náradia. Nástroje umiestnime aj v dolnej časti, treba však pamätať aj na voľný priestor pre nohy, keď budeme pri práci sedieť. Napokon pomocou petlíc alebo háčikov vyriešime spojenie základne s výklopnou časťou, aby sa truhlica pri prenášaní neotvárala. Ďalšie vylepšenia pojazdnej dielne nechávame na vašom dôvtipe.
Obrázky nájdete v novinách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.