sú rapíkaté, celokrajné a hrubo pílovito zubaté. Medovka lekárska je nezameniteľná pre svoju arómu. Vonia po citrónoch.
Kde ju nájdete: Medovka lekárska je pôvodom z oblasti Stredomoria. U nás sa pestuje už od stredoveku ako liečivá rastlina a korenie
K čomu sa používala predtým: Medovka lekárska je prastará liečivá rastlina, ktorá bola známa už od staroveku. Bola zasvätená bohyni Diane, pretože ľudia verili, že má vplyv na plodnosť. Do oblastí na sever od Stredozemného mora šírili jej pestovanie Rimania. V stredoveku bola známa prakticky po celej Európe, kde sa pestovala predovšetkým v kláštorných záhradách ako korenie i liečivo. Avicena (asi 9801037) i Paracelsus (14931541) ju odporúčali pre jej schopnosť rozveseľovať srdce a oživiť ducha. Pre Paracelsea bola medovka dokonca "elixírom života" a pridávala sa do nápoja lásky.
Zber: V čase tesne pred kvitnutím (jún až júl) zbierame medovkovú vňať (Herba melissae) alebo listy (Folium melissae). V tom čase obsahuje najviac účinných látok a aróma je najsilnejšia. Drogu zbierame za suchého počasia, najlepšie v odpoludňajších hodinách. Sušíme ju v tieni a za prirodzenej teploty. Pokiaľ ju sušíme umelo, nemala by teplota prekročiť 35°C.
Obsahové látky: Listy medovky lekárskej obsahujú 0,05 až 0,3 percent silice. V silici je zastúpený geraniol (45 percent), citronelal (do 50 percent), citral, citronelol, linalol. Ďalej medovka obsahuje triesloviny, horčiny, sliz, flavonidy, triterpenové látky, kyselinu kávovú a kyselinu chlorogenovú.
Účinky na organizmus: Silica obsiahnutá v medovke pôsobí sedatívne na centrálny nervový systém. Aplikuje sa teda napríklad pri nervovom podráždení, nespavosti, pri psychicky podmienenom zrýchlení srdečnej činnosti apod. Pôsobí protizápalovo v tráviacom trakte; podporuje trávenie, pôsobí proti nafukovaniu a upokojuje kŕče. Podporuje tiež chuť do jedla. Medovka je súčasťou čajových zmesí užívaných pri chorobách z nachladnutia a chrípkových ochoreniach.
Použitie: Jednotlivá dávka listovej drogy na zápar je 1,5 g alebo 1 kávová lyžička na šálku vody. Užíva sa 2 až 3krát denne. Pokiaľ používame medovkovú vňať je jednotlivá dávka vyššia 1 polievková lyžíca na šálku vody.
Toxicita a vedľajšie účinky: Rastlina nie je v terapeutických dávkach toxická.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.