Botanický názov: Punica granatum L.
Charakteristika: Granátovník je ovocný strom, alebo ker pochádzajúci z juhovýchodnej Ázie a z Iránu, odkiaľ sa rozšíril do všetkých subtropických oblastí. Znáša nielen vysoké teploty v letných mesiacoch, ale aj veľmi nízke teploty v zime (do 15 °C). Granátovník je opadavý ker alebo nízky strom, ktorý dorastá do výšky 5 m. Dožíva sa vysokého veku. Listy granátovníka sú drobné, rapíkaté, lesklé na vrchnej strane, kožovité, vajcovito kopijnaté. Na zimu väčšinou žltnú a opadávajú.
Kvety sú jasnočervené, zriedka biele, alebo žlté. Sú samoprašné, ale opeľujú sa i hmyzom, sú obojpohlavné a nevoňavé. Rastlina v plnom kvete je vysoko dekoratívna a estetická.
Plody granátovníka sú jablká veľké 9 12 cm, guľaté s veľkým množstvom semien, ktorých býva i niekoľko sto v rôsolovitej dužine. Plody dozrievajú 6 7 mesiacov po odkvete, ale zrelé plody na stromčeku nevydržia dlho, neskôr na strome praskajú.
Rastlina nie je náročná na zeminu, vyhovuje jej ľahký, výživný substrát. V lete ju môžeme umiestniť na priame slnko, v zime je optimálna miestnosť s teplotou 0 °C. Celoročne rastlina prospieva aj v bytových podmienkach. Granátovník presádzame každé 2 až 4 roky. Rastlinu rozmnožujeme všetkými spôsobmi: semenami, odrezkami, štepmi, zakoreňovaním. V našich podmienkach je obľúbená aj populárna punica granatum forma NANA L., zákrskový druh. Má kerovitý vzrast, husté vetvičky a karmínové kvety, ktoré bohato ozdobujú rastlinu po celý rok takmer do opadania listov. Plody sú malé, kyselkavé, jedlé, dosahujúce 4 cm v priemere. Tento druh však znáša teplotu iba do 4°C. Rastlina je vhodná na bonsajovú kultúru. Pestujeme ju ako atraktívnu rastlinu s nádhernými kvetmi a drobnými jabĺčkami.
Viac o pestovaní granátovníka sa dozviete na bezplatných stretnutiach Citrus klubu každú prvú stredu v mesiaci o 16.00 hod. v zasadačke botanickej záhrady na Mánesovej ul. v Košiciach.
Autor: Gabriel D. JAŠÍK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.