Veľmi zaujímavým koníčkom je zbieranie korešpondencie, alebo poštových pečiatok "lodnej pošty".Zdá sa, že v súčasnosti lodná pošta existuje len na
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Veľmi zaujímavým koníčkom je zbieranie korešpondencie, alebo poštových pečiatok "lodnej pošty".
Zdá sa, že v súčasnosti lodná pošta existuje len na niektorých výletných lodiach a v minulosti bola oveľa rozšírenejšia. Preto väčšina filatelistických materiálov je z minulosti.
Vieme, že v začiatkoch to boli plachetnice, ktoré prepravovali listové zásielky. Na začiatku 19. storočia to boli parníky, ale tu sa jednalo len o prepravu zásielok, nie o spracovanie korešpondencie. V cárskom Rusku sa mohla prepracovať korešpondencia len k preprave oficiálne podaných zásielok. Kapitánovi lodi, členom posádky aj cestujúcim bolo kategoricky zakázané brať korešpondenciu od súkromníkov.
Postupne poštová správa začala posielať na lode svojich zamestnancov k spracovaniu zásielok podaných na lodi. Tiež boli inštalované poštové schránky. V tomto období sa objavili aj prvé pečiatky lodnej pošty.
Pečiatky môžeme rozdeliť do niekoľkých skupín, podľa toho, kde korešpondencia bola pečiatkovaná:
- podľa vylodenia z lodí,
- niektorým z lodných dôstojníkov na obchodnej alebo vojnovej lodi,
- prítomným poštovým úradníkom na lodi,
- po celú dobu jej plavby,
- za krátky čas v prístave pred vyplávaním lode.
Podľa rozhodnutia poštovej únie v r. 1897 vo Washingtone, všetky zásielky prepravované lodnou poštou, boli označené prídavnou pečiatkou "PAQUE BOT" (parník). Pečiatky mali krútený alebo oválny tvar na niektorých bolo aj meno lodi napr. GABLONZ (meno rakúskej obchodnej lode). Na rakúskych vojnových lodiach okrem textu K.U.K. KRIEGSMARINE (Cisárske a kráľovské vojnové loďstvo) a S.M.S. SEINER MAJESTAT SCHIFF (loď jeho veličenstva), bolo meno lodi napr. TAURUS.
S lodnou poštou sa stretávame aj na jazerách. Zaujímavé sú tiež štyri súkromné poštové známky, ktoré nalepené na celistvostiach sú veľmi vzácne a ktoré vydala Dunajská paroplavebná spoločnosť v rokoch 1840 1880.
Autor: Ján BOMBARA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.