sa pri ich dverách objavia sčítací komisári. Každú domácnosť navštívia pravdepodobne dvakrát. Prvý raz prinesú tlačivá a vysvetlia, ako ich treba vypísať, druhýkrát si ich prídu vyzdvihnúť. V okrese Spišská Nová Ves je 316 sčítacích obvodov a pôsobí v nich vyše 280 komisárov, Levočský okres je rozčlenený na 109 obvodov, ktoré má na 101 komisárov a Gelnický okres na 114 obvodov.
V tejto súvislosti sa mnohí obyvatelia, hlavne z miest strachujú, že by sa mohli stať obeťami podvodníkov a obávajú sa falošných komisárov. "Všetci sčítací komisári by dnes mali obyvateľom svojich obvodov rozniesť do poštových schránok letáky, na ktorých bude uvedené meno komisára a približný termín jeho návštevy. Pri samotnej návšteve každý z komisárov bude mať pri sebe poverenie, čo je vlastne kartička (na snímke), obsahujúca jeho nacionále, ktorá je zabezpečená proti zneužitiu. Obyvatelia môžu požiadať komisára o preukázanie totožnosti a porovnať si údaje na kartičke napríklad s občianskym preukazom. Ak si stále nie sú istí, informáciu si môžu overiť aj na obecných a miestnych úradoch," vysvetlila RNDr. Eva Roháčová, z oddelenia cenzov obyvateľstva Štatistického úradu SR Bratislava.
Pravdepodobne kvôli nedostatku informácii sa verejnosť obáva aj ďalších nežiadúcich javov, ktoré sa môžu objaviť v súvislosti so sčítaním ľudu. "Nepáči sa mi, že mám k sebe do bytu vpustiť nejakého cudzieho byt. Som už stará a bývam sama. Čo ak si ten komisár zapamätá čo mám doma a potom ma príde okradnúť," vyjadrila svoje negatívne pocity dôchodkyňa zo Spišskej Novej Vsi. Podľa informácie RNDr. Roháčovej však nijaký predpis nehovorí, že komisárov musíme pustiť až do svojich príbytkov. "Je to len dobrá vôľa človeka, ak ho pustí až dnu. Všetko môže pokojne vybaviť pri dverách. Informácie však musí poskytnúť," objasnila RNDr. Roháčová. Každý z nás je povinný vyplniť list obyvateľa, majitelia bytov budú vypisovať bytový list a vlastníci domov, samozrejme, domový list. Ak niekto býva v takzvanom bytovom dome, vypisuje len bytový list. Domový list je starosťou majiteľa, či správcu domu. Zneužitiu údajov by mal zabrániť fakt, že nikto nemusí na hárky uvádzať svoje rodné číslo a každý, kto sa zdržiava v mieste svojho trvalého bydliska tam nemusí napísať ani svoje meno. Ľudia, ktorí sa však počas sčítania dočasne zdržiavajú mimo bydliska, napríklad v nemocnici, či na liečení, svoje meno a priezvisko musia uviesť, aby boli zaevidovaní ako obyvatelia obce, či mesta, kde majú trvalý pobyt.
Rozhodujúci okamih celého sčítania nastane o týždeň, a bude ním polnoc z piatku 25. na sobotu 26. mája. Ak napríklad niekto zomrie v sobotu ráno, bude evidovaný ešte ako živý. Podobne to bude s novorodencami, pretože deti narodené v sobotu ráno už nebudú zarátané medzi obyvateľov Slovenska. Prvé, základné výsledky sčítania by mali byť známe do konca tohto roka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.