obavy z transformácie a privatizácie podnikov SAD. Zároveň sa odborový zväz odmietol podieľať na krokoch prípravy a realizácie likvidácie hromadnej dopravy osôb na Slovensku. S týmto svojím stanoviskom oboznámil zväz prostredníctvom otvoreného listu prezidenta SR, predsedu vlády a parlamentu, ministra dopravy, pôšt a telekomunikácií a ministerku pre správu a privatizáciu národného majetku.
O čo vlastne Nezávislému odborovému zväzu verejnej cestnej dopravy ide, sme sa opýtali predsedu Krajskej rady NOZ VCD v Prešove, a tiež predsedu závodného výboru základnej organizácie v štátnom podniku SAD Prešov, Vincenta Tobiaša. "Obávame sa o zamestnanosť a obslužnosť územia," skonštatoval. "S privatizáciou SAD-iek by to mohlo dopadnúť tak, ako s privatizáciou nákladnej dopravy. Navyše sa zníži zamestnanosť v štátnych podnikoch, možno aj o 30 percent. Chceme aby sa verejnosť zaujímala o to, ako potom budeme ľudí voziť na dediny a čo im táto privatizácia prinesie. Nebudeme robiť nátlakové akcie, ale budeme rozdávať cestujúcej verejnosti letáčiky, kde ich chceme informovať."
V podobnom duchu sa pre náš denník vyjadril i predseda závodného výboru NOZ VCD v závode SAD vo Svidníku Michal Kimák. Podľa jeho slov, by sa v tomto období SAD-ka rozhodne nemala privatizovať. Najideálnejšie by bolo, keby sa v rámci celého Slovenska zriadil jeden podnik SAD a keby to celé ostalo v rukách štátu. "V tomto štádiu je to síce štátna doprava, ale bohužiaľ už dnes obslužnosť územia padá. Napríklad počas vianočných, či veľkonočných sviatkov sa stalo, že prvé spoje s odchodom 6.50 a neskôr 7.50 zo Svidníka smerom na Bardejov nešli. Prvý spoj do Bardejova išiel až 11.25. Teraz si predstavte ľudí, ktorí pracujú v štátnej správe, či už v zdravotníctve, alebo inde. Buď sa nemôžu dostať domov, alebo do práce. Nakúpili sa malokapacitné autobusy do prímestských a odľahlých častí okresu, ale tieto cez sobotu a nedeľu stoja. Čo bude potom keď to sprivatizujú a stransformujú?"
Zároveň dodal, že za minulý rok nebola v ich podniku naplnená kolektívna zmluva a zamestnancom vo Svidníku nebolo vyplatených 2,5 milióna korún na mzdách. Podľa neho sa šetrilo, lebo bolo treba splácať autobusy. "Na úkor zamestnancov, si štát robí sociálnu politiku," povedal.
V otvorenom liste zväz kritizuje nedostatočný záujem Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) o ovplyvňovanie doterajšieho vývoja a priebehu transformácie a privatizácie š.p. SAD. Predseda Michal Kimák je názoru, že ZMOS sa na to "vykašlal". "Ľudia v odľahlých častiach okresov Svidník a Stropkov sú odkázaní len na autobusovú dopravu a oni na nich doslova kašlú. Ako sa ľudia dostanú z roboty a do roboty je podľa starostov asi ich problém."
Na záver dodal, že on osobne by uvítal tvrdšie nátlakové akcie. Ako však povedal, jeden človek nič nezmôže. Na východe republiky by našli podporu členskej základne. Naznačil však, že sú SAD-ky, kde sú dobré platy, najmä na západnom Slovensku, a tam by asi podporu nenašli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.