stavba patrí medzi najstaršie svojho druhu na Slovensku. Drevená národná kultúrna pamiatka je zaujímavá okrem iného tým, že sa nachádza v obci obývanej rímsko-katolíckym obyvateľstvom. Väčšinu podobných kostolíkov na Slovensku využívajú na svoje bohoslužby pravoslávni veriaci.
Súčasťou sobotňajších osláv päťstého výročia postavenia kostolíka bola ranná eucharistia, ktorú slúžil arcibiskup Vojtech Tkáč. Omšu si nenechali ujsť ani poslanci Národnej rady SR Ján Cuper (HZDS), Mária Sabolová (KDH), ale aj ľavičiar z SDĽ Štefan Rusnák, či prednosta krajského úradu v Prešove Jozef Polačko. Ľubomír Andrássy z poslaneckého klubu SDĽ síce do Hervartova prišiel, omše ani osláv sa nezúčastnil. Prednosť dal svadbe bratranca v Bardejove.
Hervartov v minulosti známy ako obec šindliarov túto tradíciu zachováva dodnes. Podľa slov starostu Miroslava Mackaniča, niekoľko dôchodcov dodnes štiepe šindle počas dlhých zimných večerov. Hoci je obec i kostolík rímskokatolícky, od polovice 16. storočia bol približne 150 rokov spravovaný evanjelikmi. Pod jeho súčasný dobrý stav sa podpísala starostlivosť Hervartovčanov, ktorí bez meškania po stáročia obnovovali poškodené časti kostolíka.
Arcibiskup počas omše niekoľkokrát povedal, že sa musíme snažiť, aby posolstvo našich predkov ostalo zachované aj pre ďalšie generácie. "Hodnoty, ktoré kostolíky predstavujú, musia zotrieť politické rozdiely," poznamenal arcibiskup na margo prítomných poslancov. "Pozvali ma na oslavu a som rád, že som sa zúčastnil na svätej omši," priznal Ján Cuper. "Nezabúdam na kraj z ktorého som prišiel. Mám tu tri sestry a rád sa sem vraciam," vyznal sa.
"Svojou návštevou by som chcel zdôrazniť význam tejto pamiatky. Nie je to len architektonická hodnota, ale aj vzor. Aj my by sme mali pre budúce generácie zanechaťdiela, čo prežijú stáročia. Nemali by to byť hádky a rozpory. Na malých Jánošíkov sa totiž rýchlo zabúda," pripomenul krajský prednosta Jozef Polačko.
Autor: iva
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.