zastávku v Prahe a zomrieť, to by už neklamal." Možno by ste si za tú Prahu radšej dosadili Viedeň, Lion, Lisabon, alebo Krakow (s menšími okľukami by to aj šlo).
Osobne vám ponúknem prvú verziu zastávky smerom na Rím a povenujem sa niektorým odhaleným aj neodhaleným zvláštnostiam stovežatej.
Ak ste prípad na zamyslenie (teda máte chuť zamyslieť sa nad výletom do ČR - končín), nechajte sa pozvať na spoločné zahryznutie do nasledujúcich riadkov.
Quo a ako?
Ak cestujete, máte si vždy možnosť vybrať z trojlístka: lietadlo, autobus, vlak. Cena letenky Košice - Praha je vysoká. Aj tetuška spoza okienka zalomila rukami: "Jój, slečna, jedna cesta je veľmi drahá - 12 348,- Sk."
Však aj som to zisťovala len orientačne, pre vás.
Vlak z Košíc vám ponúka lístok za základnú cenu 708,- s príplatkom za lehátko 160,- alebo za lôžko 308,-. Autobus s poschodiami vás tam doručí za 550,- a cesta ním vám zbehne rovnako rýchlo ako vlakom, do cieľa dorazíte za 9,5 až 10 hodín.
Po príchode do stovežatej vás prekvapí nie práve vľúdne "nádraží". Nedajte sa však odradiť. Stanice sú odpudivé vo všetkých väčších mestách. So závanom podsvetia prepleteného zlodejmi, bezdomovcami a tulákmi. Automaticky by vám malo v hlávke zablikať okamžite po výstupe: "Bacha na peniaze a batožinu!" Ak by ste potrebovali zo stanice telefonovať z mincového automatu, dobre si to rozmyslite. Okradne vás. V Prahe kradne 99% mincových automatov. Nečakajte, že ide o jediný prípad krádeže, ktorý vás postretne, ak nebudete ihneď od príchodu opatrní. Byť zlodejom je tam veľmi rozšírené povolanie. Vynáša to mnohým, najmä vďaka málo ostražitým turistom, na frekventovaných miestach (Václavák, Staromestské námestie, nádraží) ako i v dopravných prostriedkoch, či zastávkach. Kradnú samostatne, v skupinách, aj ako milenecké páry. Po troch dňoch sa ich naučíte v pohode identifikovať.
Praha a jej 3 trate metra
V Prahe s jej rozhľahlými mestskými časťami, by ste bez metra nefungovali. Vďaka nemu máte možnosť skracovania trás z hodín na minúty.
V metre i na eskalátoroch spoznáte veľmi rýchlo, kto je domorodý. Domáci sú roztrúsení po celom metre, návštevníci zase vždy na kope. (Priam výzva pre, vreckom cudzích sa živiaciach pracovníkov, ako i inšpirácia pre myšlienky rojace sa v hlavách domácich prítomných na tému: "vidlák v měste.")
Na eskalátoroch je rozdiel medzi domácimi a návštevníkmi ešte badateľnejší. Cudzinec totiž nemá odkiaľ tušiť, že ľavý pruh eskalátorov musí ostať voľný pre tých, ktorí sa ponáhľajú a potrebujú obiehať. Ak chcete stáť a nechať sa viezť, postavte sa do pravého.
Ak niekoho uvidíte stáť v ľavom, bude vám jasné, že je to vecineznalý turista.
Cestovný lístok (jízdenka) platí na ľubovoľný počet prestupov na bus, električku (tramvaj) i metro zároveň. Kupuje sa na hodinu, deň alebo na štyri či sedem dní. Ak zostávate v Prahe viac ako dva dni, oplatí sa vám niekoľkodňový. Hodinový je za 50,- ČK. Orientačne, sedemdňový stojí 250,-(v prepočte teda päť hodinových).
Pri cestovaní i pohybe sa vám zíde mapa, môže pomôcť i dobrý kamarát, ktorý sa dokonale vyzná.
Prvá pomoc
Ak by sa vám "podarilo" prísť o pas alebo občiansky preukaz, ktorý vám ešte stále umožňuje bezproblémovo prekročiť hranice našich bratov, využite služby ambasády Slovenskej republiky.
Tam vám vystavia dočasný cestovný doklad, ktorý vám umožní bezproblémový návrat domov. Dokonca vám ponúknu aj možnosť, aby vám rodičia, či blízki príbuzní, zaslali peniaze na účet ambasády, z ktorého si ich môžete bezpečne vyzdvihnúť.
Ako prežiť
Peniaze si meňte radšej doma. Kurz 1:1 sme si naposledy "užili" za federácie. Dnes dostanete za stovku slovenských, 75 80 českých korún. Ak budete meniť peniaze v Prahe, nečakajte "no commision", teda zmenu bez poplatku. Ste cudzinec, takže chcú na vás zarobiť a na to sú poplatky ako stvorené. V pouličných zmenárňach na vás zarobia v priemere stovku na tisícke. Hoci vás zmenárne budú na "čejndž" peňazí lákať, využite služby bánk, sú oveľa výhodnejšie.
Ubytko v hoteloch je najmä v lete, ťažké zohnať. A pre študáka sú drahé. Výborná alternatíva je internát. Noc na "koleji" stojí okolo 30,- ČK pre domácich študákov, pre návštevníkov sa pohybuje cena okolo stovky.
Nenechajte si újsť
V Prahe je mnoho miest, hodných videnia.
Okrem typických pamiatok, akými sú Pražský hrad, Karlov most, Prašná brána, či Orloj na Staroměstkom námestí, stojí za to i Vyšehrad, ktorý bol prvým hradom Prahy. Na Vyšehrade nájdete aj známy cintorín Slavín, kde sú pochovaní velikáni Čiech, ako bratia Čapkovci, Božena Němcová, Antonín Dvořák a mnoho ďalších slávnych osobností.
Ak ste zaťažení na baroko, máte možnosť si ho vychutnať. Baroko výrazne poznačilo Česko, Prahu obzvlášť. Skoro všetky kostoly a domy majú barokovú výzdobu.
Z pražských zvláštností nemožno vynechať semafor pre chodcov pred vchodom do reštaurácie blízko Karlovho mostu. Zábavný semafor je použitý kvôli nemožnosti vyhnúť sa protiidúcemu chodcovi na schodoch. Bol to hlavný dôvod, pre ktorý schody (uličku) semaforom zjednosmernili, a tak chodci poslušne čakajú, kým im skočí zelená, aby nenastal uličkový kolaps.
Za zmienku stojí aj Werichov dom. Je dodnes obývaný, šušili v ňom nejaké prádlo, obrastený brečtanom a vidieť z neho na malý vodný, naozaj len v rozprávkach vídateľný, mlyn.
Okrem sochy Václava na Václavskom náměstí, existuje ešte jedna veľmi podobná, ale predsa čímsi iná. Je to socha Václava na zdochnutom koni, visiaceho za nohy s odkväcnutom hlavou, v pasáži Lucerna, ktorú vlastní Václav Havel.
Ak sa budete mať chuť len tak túlať, (a uličiek budete mať už dosť) "stopro" si zájdite na Petřín. Nielen kvôli estetickému zážitku, ale tento úžasne veľký sad, plný jabloní, hrušiek, čerešní, višní a dokonca aj marhúľ a broskýň, vám ponúkne dokonalý olovrant, v čase ich dozrievania. O Petříne je známe, že je miestom zamilovaných. Na túlajúce sa páriky tam natrafíte na každom kroku. Povráva sa, že v tomto sade svoje "tenkrát poprvé" zakúsila aj terajšia manželka prezidenta ČR - Dagmar Havlová.
Pri potulkách Prahou by ste nemali vynechať "hospúdky" - české krčmičky, ktoré približujúc sa k centru, zdvíhajú pochopiteľne svoje ceny. Ak chcete zažiť typický kultový klub, kam chodí pražská mlaď, navštívte Akropolis. Z času na čas si tam odskočí aj Richard Müller. Privíta vás výborné etno, jungle, reggae. Každý zo stolov je pokrytý krabičkami cigariet Lucky Strike, ktoré tam medzi mladými veľmi letia. "In" sú aj dredy, farebné kreácie. Váš výlet bude minimálne za ich inšpiratívny okuk stáť.
Ľudia
Čo zaregistrujete v Prahe okamžite, je pomer blonďavých a tmavovlasých. Pokiaľ u nás prevláda tmavá, u nich je skoro každý blond s modrými očami. Inak ako vplyv germánskej árijskej vetvy si to neviem vysvetliť.
Na známych ľudí musíte mať šťastie ako ma upozornili. Väčšina z nich chodí do centra málokedy. Stretnúť by sa dali možno tak vo Vinohradskom pavilóne, kde s obľubou chodí nakupovať Karel Gott či Helena Vondráčková. Mne sa podarilo zazrieť akurát režiséra oscarového Kolju - Zdeňka Svěráka, ktorý nervózne rezignoval v zápche a obehoval hlučne dlhý rad áut. Aktuálne je silne proklamovaný jeho a synov najnovší film Tmavomodrý svět, ktorý tam v máji zažíva premiéru. Na Vodičkovej ulici sa nám s kamarátom podarilo natrafiť aj na topmodelku Terezu Maxovú, opálenú, aktuálne blonďatú, na prechádzke s maminou a malým synčekom Thobiasom.
Hudba
Veľmi ma potešilo, že veľa pražáckych chlapcov je zaľúbených do Janky Kirschner, aktuálne tam frčí jej spoločná skladba s Petrom Hapkom - Bude mi lehká zem, a zo slovenských interpretov spomeniem No name, ktorí tam bodujú so svojimi Žilami. Túto skladbu rozkošne zahlásila moderátorka v rádiu. "A teďko nám zaspívají No nejmové."
Autor: kam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.