Hádzaná Slovensko - Rakúsko 23:23 (10:13), v prvom zápase II. fázy kvalifikácie o postup na MS 2001
Šaľa - Slovenské hádzanárky nie príliš úspešne vstúpili do druhej fázy kvalifikácie o postup na tohtoročné majstrovstvá sveta do Talianska. V prvom play off stretnutí remizovali v Mestskej športovej hale v Šali s bronzovým medailistom z MS ´99 Rakúskom 23:23, keď po polčase prehrávali 10:13. Zverenkyne trénera Tomáša Kuťku si tak pred odvetou, ktorá bude už v piatok 25. mája o 20.25 h v Stockerau, výrazne skomplikovali situáciu a ich šance na postup sa znížili.
Gólový účet stretnutia otvorila najväčšia hviezda rakúskeho družstva Fridrikasová. Vzápätí mohli hostky vyhrávať už 2:0, ale skvele zakročila Gubová. Prvý gól slovenských hádzanárok, ktorým vyrovnali na 1:1, zaznamenala kanonierka Dubajová. Za stavu 2:3 mohli ísť Rakúšanky opäť do dvojgólového vedenia, ale striedajúca brankárka Kudročová zmarila sedemmetrový hod Fridrikasovej. Zverenkyne trénera Tomáša Kuťku síce vyrovnali na 3:3, ale potom sa dopustili viacerých zbytočných technických chýb, navyše zbrklo zakončovali, čo súperky nekompromisne trestali. Po piatom góle Fridrikasovej si kormidelník SR Tomáš Kuťka zobral v 14. minúte za stavu 3:8 oddychový čas. Takmer dvanásťminútovku slovenského družstva bez gólu ukončila zo sedemmetrového hodu Fečová (4:9). Rakúšanky si aj v ďalšom priebehu prvého polčasu udržiavali niekoľkogólový náskok. V 26. minúte ešte vyhrávali o šesť gólov (12:6), ale Slovenkám sa do polčasu podarilo znížiť na 10:13. Po zmene strán Slovensko dvoma gólmi Vlčkovej znížilo na 12:13 a v 45. minúte dokonca Šimáková vyrovnala na 18:18. Zlepšenou hrou v obrane, úspešnými zákrokmi brankárky Kudročovej a lepším premieňaním gólových príležitostí sa slovenským hádzanárkam podarilo obrátiť vývoj stretnutia, keď v 53. min Vlčková upravila na 23:20. V poslednej päťminútovke však už boli úspešné len hosťujúce hráčky, ktoré napokon v Šali uhrali remízu 23:23.
SLOVENSKO: Kudročová, Gubová - Caltíková 2, Uhráková, Flašková 1, M. Reisenbüchlerová 3, Mravíková, Fečová 1/1, Dubajová 4/1, Vlčková 6, Hrčková 1, Šimáková 5/3
RAKÚSKO: Hofmannová, Rusnačenková - Englová, Fridrikasová 11/3, Fritzová, Morhammerová 4, Müllerová 3/1, Ofenböcková 2, B. Strassová 1, S. Strassová, Sypkusová 2, Szivatzová. Pok. hody: 6/5 - 5/4, vylúčené: 6 - 3, pred 1000 divákmi rozhodovali D. Načevski, M. Načevski (Mac.).
Povedali po zápase
Tomáš Kuťka, tréner SR: "Ukázalo sa, že sme súpera správne odhadli a víťazstvo o dva až štyri góly bolo dnes reálne. Bol to zápas dvoch rozdielnych polčasov. V prvom sme hrali zakríknuto a so zbytočným rešpektom. Nevedeli sme sa presadiť v útoku a súper bol lepší v hre jedna na jednu. Po prestávke, v ktorej som hráčkam výrazne prehovoril do duše, sme zápas otočili. Mal som dojem, že v druhom polčase sme Rakúšanky prevýšili po fyzickej stránke. Myslím si však, že v útoku nám chýbala účinnejšia streľba z väčších vzdialeností. V odvete pôjde o všetko. Ten, kto vyhrá čo len o gól, pocestuje na MS. Za určitých okolností bude stačiť na postup aj remíza."
Ole Eliasen, tréner Rakúska: "Vedel som, že Slovensko má dobré družstvo. Spokojný som s výsledkom, ale nie s výkonom mojich zvereniek. Odveta bude veľmi ťažká, lebo Slovenky aj dnes dokázali, že vedia hrať dobrú hádzanú. Pár dní, ktoré ostávajú do odvety musíme využiť na odstránenie našich slabín, ktoré domáce družstvo v závere stretnutia využilo. Napriek svojmu významu sa stretnutie odohralo vo výbornej a veľmi korektnej atmosfére."
(SITA)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.