potreboval nenáročného sparing-partnera, s ktorým by si pravidelne zabehal v lese. No a pes je na to ako stvorený," objasnila nám Lýdia Jasovská počiatky kynologickej vášne, ktorá neskôr opantala celú rodinu. Zásadný vplyv na jej prepuknutie mal dlhší pobyt v Nemecku, počas ktorého sa manželia Jasovskí zoznámili s "väčšími" plemenami, medzi ktorými ich pozornosť pritiahli kaukazkí ovčiaci. Takým je aj ich Endy, ktorý získal pred pár dňami v Bratislave titul Svetového víťaza krásy psov všetkých plemien. "Kaukazký ovčiak vošiel do povedomia kynológov bývalého Československa niekedy začiatkom deväťdesiatych rokov, ale vo svete bolo toto plemeno pomerne známe už skôr. Traduje sa, že tieto psy strážili aj samotného Stalina. Sú to obranári, ktorí na Kaukaze oddane strážia tamojšie stáda. V žiadnom prípade to nie sú bezhlaví útočníci, plytvajúci energiou. K svojej rodne sú láskaví, radi sa hrajú a majú vlastnú osobnosť, čo znamená, že pána neakceptujú ako svojho vládcu, ale ako svojho partnera," vysvetlila nám L. Jasovská povahové črty tejto rasy. Prvých kaukazkých ovčiakov získali manželia Jasovskí pred pár rokmi. "Na Endyho sme však čakali vyše poldruha roka," povedal nám Ľuboš Jasovský a dodal, že počkať sa skutočne oplatilo, pretože taký "aziatec" ako je Endy, sa nerodí často. "Svoje danosti zdedil po matke. Už ako šteniatko bol vyvinutý skutočne nadpriemerne a sám chovateľ, ktorý nám ho predal skonštatoval, že z tohto psa raz bude šampión. Ja som o tom ani nepochyboval. Keď som išiel na poslednú súťaž, predpokladal som, že o prvé miesto ho môžu pripraviť len "zákulisné ťahy". Endy je skutočne výnimočný, čo mi potvrdila aj jedna ruská rozhodkyňa, ktorá mi na poslednej výstave povedala, že takú "sabáku" u nich v Rusku ešte nevidela," hovorí Ľ. Jasovský. Mnohých čitateľov určite zaujíma, koľko takýto psík stojí. Podľa informácií manželov Jasovských, cena malého šteňaťa dosahuje úroveň minimálne 1500 amerických dolárov. Ľuboš Jasovský sa však zaprisahal, že Endyho ani jeho dvoch "bratov", či rotweilera a pitbulla, ktorí mu robia spoločnosť, by nikdy nepredal.
O Endyho výnimočnosti svedčí už aj doterajšia "zbierka titulov", ktorá sa môže onedlho rozrásť o ďalšie kovy, pretože na "podtatranský unikát" sú už teraz zvedaví odborníci v Rakúsku a Moskve, kde pocestuje na najbližšie medzinárodné výstavy.
Text pod foto: Kaukazkí ovčiaci sú vraj celkom striedmi stravníci. Deväťdesiatkilový Endy spotrebuje denne približne dve kilá "všeličoho". Najväčšou pochúťkou je však pre neho konské mäso. Foto: Milan Talarčík
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.