Oddelenie ekonomickej kriminality
OKP OR PZ Spišská Nová Ves
V poslednom období bol v našom okrese zaznamenaný zvýšený výskyt falošných 1000-korunových bankoviek. Sú zhotovované prevažne striekanou tlačou na kvalitnejších, atramentových tlačiarňach. K odhaleniu nepravosti týchto bankoviek dochádza až pri odvodoch finančných hotovostí v peňažných ústavoch, kde sú odborne vyškolení pracovníci. Ani jedna falošná tisíckorunová bankovka nebola objavená priamo pri prvotnej platbe, kedy by jej predkladateľ mohol byť zároveň aj páchateľom falšovania a pozmeňovania peňazí, alebo mal k páchateľovi veľmi blízko. Z toho vyplýva, že občania, prichádzajúci do styku s takýmito peniazmi, nevenujú dostatočnú pozornosť kontrole bankoviek, ktoré prijímajú pri bežných platbách. Je však tiež možné, že falzifikát odhalili, ale dodatočne ho radšej "zašijú" medzi väčšie čiastky pri odvodoch tržieb. Takýmto spôsobom nielenže napomáhajú latentnosti tejto trestnej činnosti, ale aj sami sebe privádzajú nebezpečenstvo trestného postihu.
Okrem nedostatočnej kontroly bankoviek pri hotovostných platbách sú tu aj ďalšie skutočnosti, ktoré využívajú páchatelia tohto druhu trestnej činnosti. Platia totiž hlavne v prevádzkach so slabším umelým osvetlením, pred ukončením otváracích hodín, alebo keď sa s finančnými prostriedkami nakladá v rýchlosti. Niektorí podnikatelia už proti podnikavcom zareagovali vlastnými opatreniami. Krátkym oznamom upozorňujú občanov na zvýšenú pozornosť pri manipulácii s tisíckorunáčkou, ktorá je v súčasnosti, ale aj v predchádzajúcich rokoch najviac falšovaná. Má totiž dostatočne vysokú nominálnu hodnotu, ale nie najvyššiu, pretože tá by bola v našej oblasti, pri takejto nezamestnanosti nápadná. Tisícka je vzhľadom k cenám tovarov dennej spotreby rádového občana bežne používaná.
Ako však zabrániť osobám, ktoré sa ľahko dostali k osobným počítačom a jeho periférnym zariadeniam a skúšajú, kto im čo dovolí? Je viacero prvkov, ktoré si treba na bankovkách všímať a ktoré nám rýchlo prezradia s kým máme do činenia. Na odhalenie falzifikátov 1000-korunových bankoviek, ktoré nie sú v porovnaní s falzifikátmi napríklad amerických dolárov, či nemeckých mariek, veľmi vydarené postačí, ak si budeme všímať niektoré charakteristické ochranné prvky.
Medzi najzákladnejšie patrí kvalita papiera, ktorá sa dá zistiť pomocou hmatu hneď pri prvom kontakte. Na výrobu bankoviek sa totiž používa špeciálny papier a jeho zloženie je väčšinou zaraďované do kategórie štátneho tajomstva. Vo všeobecnosti je to papier s vysokým obsahom bavlny, vďaka čomu má bankovka dlhú životnosť, aj napriek každodennému používaniu, prehýbaniu a či vypraniu. Falzifikáty, ktoré sa vyskytli v poslednom období v našom regióne, boli vyrobené z papiera oveľa nižšej kvality. Ďalším ochranným prvkom, ktorý je ľahko kontrolovateľný, je vodoznak. Na pravej tisíckorunáčke je viditeľný len pri pohľade na bankovku proti svetlu. V prípade že je voľne položená na stole, tento znak nie je viditeľný. U falzifikátov je vodoznak viditeľný vždy. Tretím prvkom je ochranný prúžok. Je viditeľný na lícnej strane bankovky a tvorí ho tenký, strieborný, prerušovaný prúžok, opatrený mikrotextom. Ak sa na bankovku pozrieme proti svetlu, zmení sa na súvislý. Ochranný prúžok je vložený do papiera už pri jeho výrobe. U falzifikátov je dokreslený a pri pohľade proti svetlu zostáva prerušovaný. Naše bankovky sú proti falšovaniu chránené ešte mnohými ďalšími prvkami. Postačí však, ak pri manipulácii s nimi budete využívať tieto základné spôsoby, ako je kontrola hmatom a pohľad na bankovku proti svetlu. Predkladateľ, prípadne páchateľ, takejto trestnej činnosti potom nemá šancu vás oklamať.
Autor: var
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.