nemôžeme sa mu vyhnúť. Ak niektorým pasážam nebudete rozumieť, majte prosím trpezlivosť a venujte im viac času. Špecifické otázky môžete prekonzultovať na odbore sociálnych vecí Vášho okresného úradu, alebo priamo v detskom domove na telefónnom čísle 0868/5523145.
Adopcia
Adopcia a osvojenie sú dva výrazy pre ten istý právny vzťah. Pri adopcii prijímajú manželia alebo jednotlivec opustené dieťa a nadobúdajú k nemu rovnaké práva a povinnosti, akoby boli jeho biologickými rodičmi. Vzťah, ktorý medzi adoptívnymi rodičmi a dieťaťom vzniká, má z právneho hľadiska rovnakú silu ako vzťah medzi biologickými rodičmi a vlastným dieťaťom je to príbuzenský vzťah. Dieťa získava priezvisko nových rodičov. Adoptovať je možné len maloleté deti. O adopcii rozhoduje súd na základe návrhu žiadateľov o adopciu. Pred rozhodnutím musia uplynúť najmenej tri mesiace, počas ktorých sa žiadatelia o adopciu starajú o dieťa na vlastné náklady.
1.Zrušiteľná adopcia, t.j. adopcia 1. stupňa je starostlivosť, kde prechádzajú práva a povinnosti biologických rodičov na adoptívnych rodičov, ale v rodnom liste dieťaťa zostávajú uvedení pôvodní rodičia. Vzájomné práva medzi adoptívnym dieťaťom a pôvodnou rodinou adoptovaním zanikajú. Dieťa do jedného roku veku môže byť adoptované len zrušiteľne. Ak dieťa dosiahne vek jedného roku, súd rozhodne na návrh adoptívnych rodičov o zrušení adopcii. Adopcia môže byť z vážnych dôvodov zrušená súdom.
2.Nezrušiteľná adopcia t.j. adopcia 2. stupňa sa od rušiteľnej adopcie odlišuje tým, že adoptívni rodičia sú zapísaní do rodného listu dieťaťa namiesto pôvodných rodičov. Túto adopciu nie je možné zrušiť. Táto forma adopcie sa v praxi viac využíva.
Pestúnska starostlivosť
Pestúnska starostlivosť je forma štátom garantovanej, kontrolnej a riadenej náhradnej starostlivosti. Môže mať dlhodobý aj krátkodobý charakter. Štát zabezpečuje finančné prostriedky pre pestúnov a deti. Odmena pestúna jednorázový a opakovaný príspevok. Na úhradu dieťaťa v pestúnskej starostlivosti príspevky sú odvodzované od súm ustanovených pre účely štátnych sociálnych dávok a priebežne sa menia. Pestúni majú právo zastupovať dieťa v bežných veciach. V prípade podstatných záležitostí (plánovaný operačný zákrok), žiadajú súhlas zákonného zástupcu, prípadne rozhodnutie za nich vydáva súd. Pestúni teda nie sú zákonnými zástupcami zvereného dieťaťa. Počas pestúnskej starostlivosti sa počíta so stykom s pôvodnými rodičmi, pokiaľ je to v prospech dieťaťa. Pokiaľ sa pestúni a biologickí rodičia nevedia dohodnúť, môže byť ich styk upravený rozhodnutím súdu. Pestúnska starostlivosť vzniká rozhodnutím súdu na základe žiadosti manželov alebo jednotlivca a najčastejšie zaniká uplynutím 18. roku veku dieťaťa. Pestúnska starostlivosť môže byť zrušená rozhodnutím súdu aj v priebehu jej trvania len z dôležitých dôvodov. Ak o zrušenie pestúnskej starostlivosti požiada pestún, súd tejto žiadosti vždy vyhovie. Ak je dieťa zverené do pestúnskej starostlivosti vo veku, keď je schopné posúdiť jej obsah, súd zoberie do úvahy aj jeho vyjadrenie. Treba dodať, že pestúnska starostlivosť sa síce z právneho hľadiska končí 18. rokom dieťaťa, ale ľudsky, psychicky a sociálne vytvorené vzťahy trvajú naďalej. Väčšina detí zostáva v pestúnskych rodinách aj po dovŕšení 18. roku veku. Počíta s tým aj právna úprava, ktorá priznáva nárok na príspevky až po 25. roku veku zverenca pokiaľ je nezaopatrený, napríklad z dôvodu štúdia.
Ďalšími formami náhradnej rodinnej starostlivosti sú:
Zverenie do výchovy inému občanovi ako rodičovi a ustanovenie opatrovníka. Dôvodom pre ustanovenie opatrovníka sú okolnosti, keď rodičia zomreli, boli zbavení rodičovských práv, alebo nemajú spôsobilosť k právnym úkonom, teda nie je nikto, kto by dieťa zastupoval a spravoval jeho záležitosti. Opatrovníkom dieťaťa býva často príslušný úrad. Ak sa opatrovník o dieťa osobne stará a nahradzuje tým rodičov v plnej miere, vznikajú jemu aj dieťaťu nároky ako pri pestúnskej starostlivosti. Nabudúce sa budeme venovať profesionálnej náhradnej výchove v rodine.
Autor: M. Szobonyová, DD Tornaľa
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.